Elon Musk; Mars'a Nükleer Bomba Atalım


Başta Tesla ve SpaceX gibi dünyanın teknoloji harikası şirketlerinin CEO’su konumunda olan Elon Musk, katıldığı bir  programda çarpıcı açıklamalara imza attı. Çağın en zeki kişilerinden sayılan Elon Musk hakkında sitedeki yazılarımıza veya Musk’ın projelerine bir göz atabilirsiniz.
23
Musk‘a katıldığı programda neden Mars hakkında takıntılısınız gibi bir soru yöneltiliyor ve gezegende yaşamın olmadığı ekleniyor. Elon Musk ise bu soruya bir gezegenin nasıl yaşanabilir kılınacağını anlatarak cevap veriyor. Musk’a göre bir gezegenin yaşanabilir kılınması için iki yol var; biri uzun yol diğeri kısayol. Uzun yöntemde gezegende sera etkisi yaratıp yüzey sıcaklığını yaşanabilir seviyeye çıkartmak. Kısa yol ise Mars’ın iki kutbuna birden fazla nükleer bomba atmak. Musk, bombaların SpaceX Falcon 9 Heavy ile atılabileceğini de söylüyor.
marsta-hayat-baslatmak-icin-ilginc-oneri-bombalayalim-(4)
Size biraz mantıksız gelebilir ancak çok mantıksız değil. Bildiğiniz gibi Mars’ın kutuplarında dev kuru buz tabakaları var. Buz içinde hidrojen ve oksijen atomları yer alıyor. Nükleer bir patlama bu buzu katı halden gaz hale çevirebilir, dolayısıyla atmosfere oksijen salınımı olur. Ancak bu fikir şimdi size mantıklı gelse de bir kaç önemli nokta var. Bildiğiniz gibi Mars’ın Dünya kadar güçlü bir manyetik alanı yok. Yani Güneş’in zararlı patlamaları doğrudan bizi ve atmosferi etkileyebilir. Ayrıca patlamadan açığa çıkacak olan  oksijen, hidrojen gibi önemli gazların Mars yerine uzaya saçılması da muhtemeller arasında. (Tabi bu bir görüş, belkide atmosferin tutunabileceği kadar yer çekimi vardır. Musk zekidir o yapar, inanıyorum.)  


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir