En İyi Kameralı Telefon iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Oldu | Dijitaller

En İyi Kameralı Telefon iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Oldu


Her sene böyle

DxOMark platformu akıllı telefon ve kameraları belli bazı standarlara göre 100 üzerinden puanlıyor. Yeni çıkan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus da yine testlerden geçirildi ve puanlandı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde platform iki telefonu da zirveye yerleştirdi. iPhone 8 Plus lider olurken iPhone 8 ise ikincilik koltuğuna oturdu. iPhone X henüz test edilmediği için zirvenin değişebileceğini söyleyelim.

Telefonların kamera yazılım ve sensör iyileştirmelerine atıfta bulunularak yapılan değerlendirmeler sonucunda iPhone 8 Plus; 94 puan, iPhone 8; 92 puan aldı. Her iki telefonun da düşük ışık çekimlerinin hayli beğenildiği DxOMark platformunda telefonların renk doğruluğu ve zengin detaylar alkış topladı. Çok daha gelişmiş HDR’nin de ilgi çekiciği olduğunun vurgusu yapıldı.

Ancak şunu belirtmekte fayda var. Bir şeyin ‘güzel’ olması oldukça göreceli bir kavramdı. Mesela DxOMark veri tabanına göre Galaxy S8; 88 puan, HTC U11; 90 puan, Google Pixel; 90 puan, Huawei P10; 87 puan almayı başarmış. (Galaxy S8, Huawei p10, HTC U11, eski DxOMark test protokülünde puanlandı, bir süre önce test yöntemi değiştirildi. Puanlar yeni yöntemde yükselip azalabilir)

Fakat bazıları Samsung’un renkleri olduğundan daha canlı göstermesini beğenirken kimileri daha doğru renkleri seviyor. Dolayısıyla ”en iyi” kağıt üzerinde iPhone 8 ailesini işaret etse de sizin zevkiniz ve beğeni odağınız farklı bir telefonu tercih edebilir. (Örneğin Pixel telefonların kamera bence hale fotoğraf anlamıdan daha iyi -gibi)

Aşağıda iPhone 8 Plus, iPhone 8, iPhone 7 Plus ve Google Pixel fotoğraf karşılaştırmalarını görebilirsiniz.

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En İyi Kameralı Telefon iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Oldu

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz