En Yakın Yaşanabilir Gezegende Okyanus Bulundu; Proxima B, Umut Vermeye Devam Ediyor


Bundan yaklaşık bir ay önce sizlere Dünya’ya en yakın yıldız olan Proxima Centauri yıldızının yörüngesinde bulunan Proxima B gezegeninden bahsetmiştik. Gezegen kendi yıldızına oldukça yakındı ancak yıldızı da bizim Güneşimize oranla çok daha küçüktü ve dolayısıyla Yaşanabilir Bölge içerisinde yer alıyordu. Bu haliyle bilim dünyasında hayatın olabileceğine dair şüpheler oluşmaya başlamıştı ve araştırmaların süreceği bildirilmişti.
Fransa merkezli CNRS arştırma enstitüsünün gerçekleştirdiği yeni araştırmalar bize çok güzel haberler vermekte. Araştırmacılar Proxima B’nin tıpkı Dünya’da olduğu gibi okyanuslara sahip olduğunu söylemekte. Elbette somut, kesin bir kanıt bulabilmiş değiller ancak bulgular bunlara işarete ediyor.

Proxima Centauri ve boyut kıyaslaması.
Proxima Centauri ve boyut kıyaslaması.

Bizden 4 ışık yılı uzakta bulunan gezegen, Dünya’dan 1.3 kat daha büyük. Yıldızı etrafındaki tam dönüşünü 11 günde tamamlayan Proxima B’nin 200 kilometre derinlikte tek bir okyanus ile kaplı olduğu ve gezegenn %50’sini kapladığı düşünülüyor. Farklı bir senaryoya göre ise yüzeydeki su gezegenin sadece yüzde 0.05’ini oluşturabilir. Bununla birlikte gezegenin atmosfere de sahip olduğu düşünülüyor.
İki senaryo birbirine göre çok uç noktadalar ancak bir yaşam ihtimalının olması yada en azından yaşanabilir olabilme ihtimali bir biz bilim severleri heyecanlandırmaya yetiroyor.


Metin Akpınar
Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir