En Yakın Yıldızın Yörüngesinde Yaşanabilir Gezegen Keşfedildi!


This artist’s impression shows a view of the surface of the planet Proxima b orbiting the red dwarf star Proxima Centauri, the closest star to the Solar System. The double star Alpha Centauri AB also appears in the image to the upper-right of Proxima itself. Proxima b is a little more massive than the Earth and orbits in the habitable zone around Proxima Centauri, where the temperature is suitable for liquid water to exist on its surface.

Bildiğiniz gibi Güneş’ten sonra Dünya’ya en yakın olan yıldız Proxima Centauri, bizden sadece dört ışık yılı ötede bulunuyor. Yeni araştırmalar gösteriyorki komşu yıldızımız yörüngesinde yaşanabilir bölge içerisinde bir gezegen barındırıyor. ESO (Avrupa Güney Gözlemevi) teleskoplarını ve diğer tesisleri kullanan gökbilimcileri Proxima Centauri  etrafında dolanan yeni bir ötegezegen keşfinde bulundu ve yaşamın olabileceğine dair kuvvetli iddiaları var.
Proxima Centauri yıldızına batığımızda ise kendisinin kırmızı cüce olarak adlandırılan yıldız türüne ait olduğunu görüyoruz. Güneşten sonra bize en yakın yıldız olsa da kendisi çıplak gözle görülemeyecek kadar sönüktür. Ayrıca kırmızı cüce, Alpha Centauri AB yıldız çiftine de oldukça yakındır. Güneşten boyutsal olarak oldukça küçüktür hatta Jüpiter’den de biraz daha büyüktür.

Proxima Centauri ve boyut kıyaslaması.
Proxima Centauri ve boyut kıyaslaması.

Konumuza gelecek olursak gözlemcilerin keşfettiği ve Proxima b olarak adlandırıldığı ötegezegen, yıldızı etrafındaki tam dönüşünü 11 günde tamamlıyor. Keşfedilen gezegenin yüzeyi suyun sıvı halde kalabilmesine olanak tanıyor. Kayalık bir yapıya sahip olan Proxima b, dünyadan 1.3 kat daha büyük konumda ve ayrıca yıldızına sadece 7 Milyon kilometre uzaklıkta ki, bu değer Dünya ile Güneş arasındaki mesafenın sadece %5’i kadar. Daha basit bir ifadeyle; keşfedilen gezegenin Proxima Centauri’ye Merkür’ün Güneşe’e olan uzaklığından daha yakın.
Ancak yüzey çok sıcak değil zira Proxima Centauri hem Güneş’ten çok daha küçük hemde çok daha sönüktür, bu nedenle Proxima b, yıldızın Yaşanabilir Bölge kapsamındadır ve suyu sıvı tutabilecek bir sıcaklığa sahiptir. Ancak bu elverişli ortam şartlarına rağmen yüzeydeki koşullar yıldızdan kaynaklana mor-ötesi ve X-ışın parlamalarından güçlü bir şekilde etkileniyor olabilir. Ayrıca gezegenin tamamında sadece tek bir iklimin hakim olduğuda düşünülenler arasında.
Londra Queen Mary Üniversitesi’nden Guillem Anglada-Escudé konu hakkında şu demeçlerde bulunur; “ Şimdiye kadar birçok ötegezegen bulundu ve bulunmaya devam ediyor, ancak Yer-benzeri en yakın potansiyel gezegeni aramak ve bunda başarılı olmak insanın başına bir kez gelebilecek bir başarıdır. Bu keşifte birçok insanın hikâyesi ve çabası bulunuyor. Bu aynı zamanda onların da başarısı. Şimdi sıra Proxima b üzerinde yaşam arayışında…
Kaynak; Eso.org


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir