Eski iPhone'larınızı hızlandırın


Apple’ın şüphesiz en popüler ürün serisi iPhone’lar işletim sistemi sebebiyle Android telefonlara kıyasla daha uzun ömürlü oluyorlar. Hal böyle olunca eski model iPhone kullananların sayısı bir hayli fazla. Günümüzde 6.nesili piyasada olan iPhone’un eski modellerini kullananlar telefonlarının artık eskisi gibi performans göstermediğini düşünüyorlarsa bu yazıda anlatacaklarımızı uygulayarak eski iPhone’larının performansını bir nebze olsun artıracaklardır.

  • Mesajlarınızı silin

Mesajlaşmak için, varsayılan mesajlaşma uygulaması, Whatsapp ya da her ne kullanıyorsanız mesajlarınızı biriktirmeyin. Sık mesajlaşmayan biri olsanız bile gelen mesajları hiç silmemek telefonunuzun belleğine ek bir yük olacaktır. Bu sebepten ötürü önemli olmayan mesajlarınızı silmekte tereddüt etmeyin

  • Arka planda çalışan uygulamalarınızı kapatın

iPhone kullananların birçoğu arka planda çalışan uygulamaları göz ardı ediyor. Bu da telefonun yavaşlamasına ve pil ömrünün azalmasına sebep oluyor. Bir uygulamayı kullanırken “home” tuşuna basıp ana ekrana gelmeniz o uygulamayı tamamen kapatmaz. Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak için “home” tuşuna iki kez tıklayın ve yukarı doğru kaydırarak kapatın.
Arkaplan uygulama

  • Arka plandaki uygulama yenilemelerini kapatın

iPhone’larda arka planda otomatik olarak gerçekleşen bazı şeyler var. Bunlarda bir tanesi de arka planda yenilenen uygulamalar. Arka planda ne kadar çok uygulama yenileme aktif olarak çalışıyorsa telefonunuzun performansı o kadar olumsuz etkilenir. “Ayarlar” -> “Genel” -> “Arkaplanda Uygulama Yenile” kısmından arka planda yenilenmesi gereksiz olan uygulamaları kapatabilirsiniz.
Uygulama yenileme

  • Telefonunuzu yeniden başlatın

iPhone kullanıcıların dikkat etmediği hususlardan biri de telefonlarını hiç kapatmadan uzun süre kullanmaları. Telefonunuzu uzun süre kapatmadan kullanmak iPhone’un performansını olumsuz etkileyecektir. Her zaman olmasa da ara ara telefonunuzu kapatıp açmanızda fayda var.

  • Daima güncelleyin

Apple her yazılım güncellemesi yayınladığında eski iPhone sahipleri tedirginlikle “Acaba yüklesem telefonum yavaşlar mı?” gibi sorular soruyor. iOS 8’e ilk geçişte bazıları bu tarz bir sorun yaşasa da kısa sürede Apple tarafından düzeltildi ve artık telefonunuzu güncellerken tereddüt etmenize hiç gerek yok. Hatta iOS 9 ile birlikte eski iPhone’larda performans artışı olacak. Bu nedenden dolayı telefonunu her zaman için güncel tutun.
Güncelleme

  • Gereksiz medyadan kurtulun

iPhone’larınız da bulunan hiç kullanmadığınız, yüzüne bile bakmadığınız gereksiz müzik,resim, video ne varsa hepsinden kurtulun. Telefonunuzun ne kadar rahatladığının hissedeceksiniz.

  • Gereksiz uygulamaları silin

Zamanında indirdiğiniz bir iki kere kullandığınız ama bir daha yüzüne bakmadığınız uygulamalar vardır mutlaka. Bunları telefonunuzda barındırmayın, silin gitsin. Telefonunuzda fazlaca bulunan kullanmadığınız uygulamalar performansı olumsuz etkiler.
Gereksiz uygulamalar

  • Safari’yi özel modda kullanın

Safari’yi özel modda kullanabilmek için Safari’yi açın, sağ altta bulunan sekmeler ikonuna tıklayın, sonrasında sol köşede bulunan özel yazısına tıklayın. Böylelikle Safari internet gezinmelerinizi kaydetmeyecek, tarihçeyi otomatikman silecek ve belleğiniz gereksiz yere şişmeyecektir.
Özel dolaşım

  • Hareketi azaltın

Her ne kadar ben bu özelliği açmayı pek sevmesemde iOS 7 veya iOS 8 yüklü eski iPhone sahipleri “Ayarlar” -> “Genel” -> “Erişebilirlik” ->”Hareketi Azalt” kısmından paralaks efektini kapatarak telefonunun performansını artırabilirler.
Hareketi azaltma
Tüm bunları yapmak telefonun ilk günkü haline getirmeyecektir ama performansa ciddi ölçüde katkı sağlayacaktır.
Ayrıca eğer iPhone’ununuzun pil ömründen şikayetçi iseniz Hüseyin Emre Girgin’in hazırladığı şu yazıya göz atmanızda fayda var -> iPhone şarj (pil) örünü uzatma
Sevgiler…


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir