Eski Xiaomi Telefonlara Güncelleme Desteği Kesiliyor


Haklı karar

Bildiğiniz gibi Xiaomi yazılım desteği konusunda en başarılı firmalardan biri. Evet, bazı güncellemeleri geç gelse de firma geniş ürün gamına destek sunmayı başaran nadir firmalar arasında yer alıyor. Ancak yazılım desteği de eskiyen donanımlar konusunda çaresiz kalıyor dolayısıyla bu durum firmayı bazı cihazlarının fişini çekmeye itiyor.
Xiaomi, MIUI 9 güncellemesinden sonra 6 cihazına desteği keseceğini duyurdu. Mi 2/2S, Mi 4i, Redmi Note 4G, Redmi 2, Redmi 2 Prime ve Mi Note bu bahsi geçen cihazlar. Cihazlara baktığımızda en eski modelin Mi 2 olduğunu görüyoruz. 2012 yılında çıkan telefona en son MIUI 9 güncellemesi de gelecek ancak ondan sonra güncelleme gelmeyecek. Yani yaklaşık 5 yıl bir güncelleme desteği söz konusu. Yine telefonlarda kullanılan yongalar Snapdragon S4 Pro, Snapdragon 615 ve Snapdragon 801 gibi hayli eski yapıların yer aldığını görüyoruz.
Bugün baktığımızda Xiaomi’den çok daha büyük firmaların böylesi bir yazılım desteği sunmadığını görüyoruz ki bu takdire şayan diyebiliriz. Örneğin buna Samsung, LG ve Sony’yi verebiliriz. Samsung amiral gemi sınıfındaki iki model önceki  telefonlarına bile kimi zaman yazılım desteği sunmamakta.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir