Evren Yok Oluşun Eşiğinde


Uzay gök bilimci Prof. Dr. Simon Driver evren hakkında ki son çalışmalarını açıkladı. Çarpıcı ifadeler kullanan Driver evrenin artık o genç enerji dolu evren olmadığını söyledi ve Evrenimizin artık yok olma çağına girdiğini ifade etti. Bildiğiniz gibi evrenimiz, 13.77 milyar yaşında ve BigBang(Büyük patlama) olayı sonucu var oldu. Araştırmalar sonucu kaydedilen verilere göre son 2 milyar yılda evrenimiz enerjisinin neredeyse yarısını kaybetmiş durumda.
image-20150807-27593-1n4hhws (1395 x 1004)
Uluslararası Radyo Astronomi Araştırma Merkezi’nin başında olan Simon Driver’ı meslektaşı  Dr. Stephen Wilkins’de onaylıyor. Wilkins, araştırmaları sonucunda artık eskisi kadar yıldız doğumunun gerçekleşmediğini ve belli doğrultuda doğumların yavaşladığını ifade etti.

The-Universe-WILL-END-But-Not-For-A-While-Yet-1940x1431 (1940 x 1431)
Bir galaksinin farklı dalga boylarında görünüşü. Araştırma boyunca bunun gibi 200.000 galaksi izlenmiş.

Peki sığınak aramaya veya kaçmaya başlamalı mıyız? Elbette hayır. Evren nasıl milyarlarca yıl olgunlaşırken ve büyürken aynı şekilde yaşlanıyor yani yaşlanma evresi de olgunlaşma evresi kadar uzun sürecek. Aslında daha uzun bile sürebilir. Zaten bizim bu kadar geniş düşünmemize gerek yok zira bilim adamlarına göre dünyanın sonu Güneş yüzünden gerçekleşecek ve bir kaç milyon yıl içerisinde olacak. Bildiğiniz gibi yıldızlar doğar, büyür ve ölürler. Güneşimiz genç ve daha küçük, büyüyüp kızıl bir yıldız olduğunda korkmaya başlayabiliriz ve mutlaka ama mutlaka güneş gözlüğü ve kremlerimizi sürmeliyiz, bunlar önemli. Cilt kanserine riskini büyük ölçüde düşüren faktörler bunlar.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir