ExoMars Görevi; Kayıp Schiaparelli Aracını NASA Buldu, Parça Parça Olmuş


Bildiğiniz gibi Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rus Uzay Ajansı (Roscomos) tarafından yürütülen ortak Mars projesi ExoMars geçtiğimiz günlerde Mars’a ulaştı. Görev iki adet uzay aracını kapsıyordu ve bunlardan bir tanesi Mars’ın yörüngesine oturacak olan Trace Gas Orbiter (TGO) uydusu bir diğeri ise yüzeye iniş yapacak olan Schiaparelli aracıydı. Ancak işler Schiaparelli için pekte iyi gitmemişti zira ESA geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada uzay aracı ile olan bağlantının koptuğunu bildirmişti, ancak Schiaparelli’nin akıbeti bilinmiyordu. Ta ki bugüne kadar.

Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) yapılan açıklamada NASA‘nın kayıp Schiaparelli aracını bulduğunu bildirdi. NASA‘ya ait olan  Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) isimli uydu sayesinde kayıp modülün ineceği alan tarandı ve aktarılan bilgilere göre Schiaparelli, Mars’ın kızıl yüzeyinde yok olmuş.
nexlb5h6quhsok7wxnav
ExoMars Uçuş Operasyonları Başkanı Michel Denis yaptığı açıklamada Schiaparelli‘nin gereğinden çok daha hızlı bir şekilde yüzeye indiğini söyledi;
”Paraşüt bir şekilde erken açılmış ve bu sebeple de kontrol mekanizmasına ait makineler de çalışmaya başlamış. Ancak sadece birkaç saniyeliğine. Bu sebeple Schiaparelli yere inerken olması gerekenden daha hızlıydı. Saatte birkaç 100 kilometre hızla iniş yaptığı için doğal olarak çarpmanın etkisiyle parçalanmış.”
Schiaparelli’nin Mars yüzeyine 2 ila 4 kilometre bir yükseklikten çakıldığı belirtiliyor. Yüksek hız ile bu düşüş sonrasında aracın patlamamasını beklemek zaten hayal olurdu. Bu büyük bir hayal kırıklığı ancak yörüngeye oturan TGO görevine başarılı bir şekilde devam ediyor. Görevin ilk ayağındaki kilit nokta da zaten TGO uydusuydu ki bu başarılmış görünüyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.