Facebook, Beklentileri Aşarak Karını Yüzde 71 Arttırdı! | Dijitaller

Facebook, Beklentileri Aşarak Karını Yüzde 71 Arttırdı!


Reklamlar para basıyor

Facebook, 2017 yılının ikinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını kısa bir süre önce açıkladı. Nisan-Haziran dönemini kapsayan 2. çeyrek Facebook için oldukça güçlü bir dönem oldu. Finans uzmanlarının beklentisini aşan bir performans sergileyen firmada yüzler gülmeye devam ediyor.

Facebook, bu dönemde 2016 yılının aynı dönemine göre %48’lik bir artışla toplam gelirini 9.32 Milyar dolar seviyesine yükseltti. Yine bu dönemde elde edilen net kar ise önceki yılın aynı dönemine göre %71 artarak 3.89 Milyar dolara olarak gerçekleşti.

“İkinci çeyrekte ve yılın ilk yarısı iyi oldu. Topluluğumuz şu anda 2 milyar insandır ve dünyayı birbirine yakınlaştırmaya odaklanıyoruz “, dedi Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg.

Facebook’un mobil reklam gelirleri, toplam reklam gelirlerinin %87’sini oluştururken, toplam reklam gelirleri ise 9.16 Milyar dolar oldu. Bu, bir önceki yıla göre %84’lük artış anlamına geliyor. Reklamlardan elde edilen gelirin büyük bir kısmını akışta olan reklam ve video reklamları oluştururken Instagram da git gide artan katkısını sürdürdü.

Facebook’un büyümesi sürüyor fakat, büyüme hızı yavaşlamakta.

Pivotal Research’e göre, Facebook, Google çevrimiçi reklamlardan elde edilen gelirin aslan payını alıyor. Bununla birlikte, Facebook’un haber akışı doyum noktasına ulaşıyor ve böylece şirket başka yerlerde daha fazla reklam satmak zorunda kalıyor. Bu büyümede yavaşlama görmemizi sağladı.

Facebook’un hâlâ büyümek için geliri bol miktarda var. Bildiğiniz gibi Messenger’a reklam yerleştirmeye başladı ve videolara yerleştirilen reklam sonlarıyla da denemeler yapıyor. Şirket ayrıca, kullanıcıların birbirlerinden ürün
satın alıp satabileceği Marketplace özelliğinde gizli reklamlar başlattı.

Şirket ayrıca, kullanıcıları platformda daha fazla vakit geçirmek üzere teşvik edebilecek Facebook mobil uygulamasında yer alması için orijinal TV tarzı programlara yatırım yapıyor ve bu da Facebook’un daha fazla
reklam satmasına izin verecek.

  • WhatsApp’ın aylık 1.3 Milyar aktif kullanıcıya ulaştı. Günlük aktif kullanıcı 1 Milyar.
  • WhatsApp Durumu, günlük olarak 250 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Snapchat’in ki 166 Milyon.
  • Facebook, bir önceki yıla göre %17 artışla 30 Haziran itibariyle aylık 2.1 Milyar aktif kullanıcıya ulaştı. Yaklaşık 1.3 milyar kişi her gün bu servisi kullanıyor.

Kaynak; Guardian Bussinesinsider

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook, Beklentileri Aşarak Karını Yüzde 71 Arttırdı!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz