Facebook ''Durum Çok Ciddi'' Olayına Uzmanından Açıklama Geldi!


Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde ülkemizde bir darbe girişimi olmuş ve bu girişimin sorumlusunun Fethullahçı Terör Örgütü olduğu belirtilmişti. Dolandırıcıların ise yürütülen soruşturmalardan faydalanarak sosyal medyalarda ve özellikle Facebook‘ta bu durumu fırsatlarına çevirmeye çalıştıkları bildiriliyor.
Şu sıralar Facebook’ta popüler olan ve ”Durum çok ciddi!” gibi bir cümle ile başlayan paylaşımlarda bu tür dolandırıcıların parmağının olacağı söyleniyor. Siber güvenlik uzmanı Alper Başaran, dolandırıcıların bu ve bu tür mesajları halka yayarak bir algı oluşturduklarını ve sonrasında bunlarla temasa geçerek ”Adınız darbe soruşturmasında geçiyor” deyip taleplerde bulunduklarına şahit olduklarını belirtiyor. Başaran, bu mesajı bir taban oluşturmaya çalıştıkları için yaymaya uğraştıklarını ek olarak bildiriyor, taban oluşunca ise vatandaşı kandırmak daha kolay oluyor. Zira iletişime geçince bu dolandırıcılar kendilerini polis, savcı, emniyet gibi gösterebiliyorlar. Bu yüzden Siber güvenlik uzmanı Alper Başaran bu tür mesajlara ve paylaşımlara dikkat etmemenizi ve sizinle iletişim kuranlara itibar etmemenizi tavsiye ediyor.

Konu hakkında Facebook'tan yapılan açıklama.
Konu hakkında Facebook’tan yapılan açıklama.

Şu sıralar Facebook’ta yayınlanan mesaj ise şu;

  • Durum çok ciddi! Yapmadığımız bir paylaşım yüzünden ceza almamak için, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi çerçevesinde, Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim. NOT: Paylaşmayın. Kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın

Bu konu hakkında sizlere önceden bir video hazırlamıştık ve Facebook’ta yapılan yanlışları aktarmıştık. Onuda hemen alttan izleyebilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.