Felçli Maymunlar Kablosuz İmplant İle Tekrar Yürüyebildi!


Bildiğiniz gibi beyin, diğer vücut organları ile haberleşmesini omurilik ve sinirler sayesinde gerçekleştiriyor. Felç ise bu sinirlerin kalıcı olarak hasar görmesi sonucunda oluşuyor ve kişi felçli kas gruplarını hareket ettiremiyor. Bilim insanları ise felç konusu üzerinde çalışmalarını uzunca yıllardan beri sürdürerek bazı temel çözümler geliştirmeyi başarmıştı. Fakat kısa süre önce geliştirilen kablosuz implant sayesinde ayakları felçli maymunların tekrar yürüyebildiği gözlemlendi.
Bilim insanlarını geliştirdiği bu implat ise bağları kesilmiş olan sinir hücreleri ile beyin arasında adete bir köprü görevi görüyor. Kasten arka ayakları felç edilen maymunların beyinlerine yerleştirilen kablosuz küçük bir parça sayesinde bacak hareketlerinden doğan sinyal tekrardan beyne iletilerek maymunların yürümesi sağlandı.

Felç durumunda aslında sinir hücrelerinin (nöronlar) hepsi ölmüyor, dolayısıyla beyin felçli organ yada kas için gerekli komutu veremiyor ve hareket oluşmuyor. Bu geliştirilen implant ise tamamıyla ölmemiş sinir hücrelerindeki sinyali güçlendiriyor ve beyin ile felçli bölge arasında bağlantı kuruyor. Zaten hemen üstteki video da implantın çalışma prensibi basitçe anlaşılıyor.

Slikondan yapılmış Primat beynine yerleştirilen implant.
Primat beynine yerleştirilen implant.

Bu oldukça önemli bir başarı zira benzer teknolojiler gecikme yaratıyor ve kablolu olmasıyla verimsizliğe neden oluyordu. Kablosuz olan bu çözüm anlık bağlantıyı sağlayarak maymun örneğinde olduğu gibi yürümeyi sağlıyor. Araştırmacılar cihazın insan için kullanılmasının erken olduğunu belirtirken implantın ince kas hareketlerinde veriminin düşük olduğu açıklanıyor. Ancak gelecekte bu sorunlar aşıldığında felç artık bir engel olmayacak.

Kaynak; The Guardian


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.