G2A Üzerinden Windows 8.1 Pro Lisansı Almak


Merhabalar,
Görüyorum ki Windows 10’a geçiş için tatlı bir heyecan başlamış. Bu zamana kadar korsan kullanan kişiler bile ucuza Windows 8.1 lisansı alarak Windows 10’a temiz bir şekilde geçmek istiyorlar. Güzel sorunlardan bir tanesi ise ucuz lisans bulmak. Ucuz lisans konusunda hemen hemen tek alternatifimiz: g2a.com Tabiki ucuz etin yahnisi yavan olur derler. Bu yazımda sizleri g2a.com üzerinden almış olduğunuz Windows lisansları üzerine bilgilendirmek istiyorum.
Türkiye’de 536TL’ye satılan orjinal lisanslarını, G2A’da 55-60TL’ye bulabiliyorsunuz. Tabiki bu kadar ucuz olmasının getirdiği bazı riskler var.

Ne Gibi Hatalarla Karşılaşırım?

 1. Aldığınız lisans geçersiz olabilir
 2. Başkası tarafından daha önce kullanılmış olabilir.
 3. Sizden sonra bir başkasına tekrar satılabilir.
 4. Dreamspark’ın öğrenciler için dağıtmış olduğu 1 yıllık lisans olabilir (1 yıl sonunda iptal oluyor)
 5. MSDN lisansı olabilir ki ev kullanımına uygun değildir.

Peki Ne Yapmalıyım?

 1. G2A.com üzerinden alışveriş yaparken satıcının, satışlarının yüksek ve hepsinin pozitif olmasına dikkat edin.
 2. Lisansı satın alırken “shield” isimli korumayı kullanın. 1-2TL fazla ödeyeceksiniz ama lisans sıkıntılı çıkarsa paranızı geri alabileceksiniz.
 3. Aldığınız lisansın, hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kaç kişi tarafından kullanılıyor? Daha önce aktif edilmiş mi? Dreamspark lisansı mı?  MSDN lisansı mı? Hepsini öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Microsoft Destek hattını aramak olacaktır. Onun da numarası: 444 67 87

Sorun Çıktı Ne Yapacağım?

Yukarıda ki hatalardan biriyle karşılaştınız. Mesela, Windows 8.1 Pro diye satılan lisansınız dreamspark lisansı çıktı.

 1. Öncelikle satın alırken “shield” kullandığınız için G2A destek ekibine durumu bildirebilirsiniz. Paranız geri iade edilecektir.
 2. G2A ekibi satıcıya ulaşıp yeni bir key talep edebilir yada paranızı direk geri verebilir. Kaliteli bir satıcıysa lisans değişimi yapılır.

Yani ucuza Windows sahibi olabilirsiniz fakat bazı riskleri göze almanız gerekiyor. Yüksek meblağ içeren alışverişlerinizde kesinlikle “shield” korumasını etkinleştirin ki lisansta sıkıntı olduğu zaman sorunsuzca paranız geri iade edilebilsin. Yani orada satılan her lisansa illegal demek yanlış. Yada her lisansa sorunsuz çalışacak demekte yanlış. Shield olmadan alışveriş yaparsanız kumar oynamış olursunuz ve paranız çöpe gidebilir tabi ki bunun yanında sorunsuz kullanabileceğiniz ihtimalini de unutmamak gerekir.
Okuduğunuz için teşekkür ederim.


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

9 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. G2A hakkında kısa ama önemli bilgiler veren bir yazı olmuş. Windows 10 ile legal bir başlangıç yapmak dileğiyle.

 2. Dediğiniz gibi microsoft destek hattını aradım ama bilgi veremediler aradığımızda tam olarak nereye bağlanıyoruz? Bu arada bu bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim..

  1. Başka siteden ürün lisansı aldım, şu sürüme ait olması gerekiyor kontrol edebilir misiniz? diye sorduğunuz vakit cevap vermeleri gerekiyor. Ben teşekkür ederim.

 3. Buradan alınan lisansla ticari kullanımlarda bir sıkıntı çıkar mı? BSA ile bir sorun olur mu?