GDDR6 Bellekler 2018'de Bizlerle


En sonunda GDDR5 bellekler kurtuluyoruz. HBM bellekler karşısında artık yeni nesile geçmesinin şart olduğu GDDR5 bellekler gelecek yıl itibariyle GDDR6 sürümüne yükseliyor.

Güney Kore menşeli SK Hynix firması, henüz tam olarak standardı belli olamyan GDDR6 bellekler konusunda öncü konumda. Kısa süre önce üreteceği belleklerin duyurusunu yapan firma, standart GDDR5 ve GDDR5X belleklere oranla hayli yüksek hızlar sunacak.
Üretilecek yongaların 8GB kapasiteye ve pin başına ver aktarım hızının da 16 Gbps seviyesine çıkaracağını belirten SK Hynix, 2018 yılının başlarında hacimli üretime geçmeyi planlıyor.
GDDR5 bellekler 2008 yılından beri aktif olarak hayatımızda. Öyleki NVIDIA GTX 1070 kartını o belleklere emanet etmiş durumda. Firma Micron’un GDDR5X belleklerini ise sadece GTX 1080 ve üstü kartlarda kullanmıştı. Görünüşe göre G5X bellekler, üst seviye kartlardaki yerini sadece iki yılda GDDR6’ye kaptıracak.

SK Hynix, GDDR6 yongaları hakkında çok fazla ayrıntı açıklamıyor ancak yongaların 16 Gbps veri aktarım hızına sahip 8 Gb kapasitiye ve bu yongalarında SK Hynix’in 21 nm işlem teknolojisiyle üretileceğini açıklamış durumda. Şirket ayrıca mevcut yongalara nazaran yeni neslin %10 daha düşük voltajda çalışacağını da belirtiyor. Ancak bu karşılaştırmayı standartlaşmış 3 voltaj seçeneğinden hangisine göre yaptığını belirtmemiş.  (1.35 V-düşük voltaj, 1.5 V standart voltaj ve 1.55 V yüksek voltaj)
Bununla birlikte GDDR6 bellekleri kullanacak ekran kartının 384-bit veri yoluna, 768 GB/s bellek bant genişliğine ve 12 GB kapasiteye sahip olması bekleniyor. Ayrıca SK Hynix, Micron ve Samsung tarafından üretilecek belleklerin pazarda daha kolay bulunması bekleniyor.
Kaynak; SK HynixAnandtech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir