GDDR6 Bellekler Gelecek Yıl Pazara Giriyor


Ekran kartı pazarını doğrudan ilgilendiren GDDR bellekler hakkında gelişmeler son hızında devam ediyor. İçinde bulunduğumuz 2015 yılında AMD tarafından yeni nesil HBM belleklere geçiş süreci başlasa da GDDR bellekler henüz daha ölmedi.

Fudzilla’ya dayandırdığımız habere göre gelecek yıl itibari ile Micron, GDDR6 bellek üretimine geçecek. Mevcut GDDR5 belleklere nazaran daha hızlı ve daha az güç tükettiği belirtilen GDDR6 bellekler yonga başına da daha fazla kapasite imkanı sunuyor. Aslında size daha önce hazırladığımız GDDR5X yazısında detayları aktarmıştık, muhtemelen bahsi geçen GDDR6 bellekler bahsettiğimiz GDDR5X’den başkası değil. Yada GDDR5X farklı bir standart olabilir, bunu zaman gösterecek.

AMD-Radeon-Fiji-Presentation-4 (1370 x 770)
Sol tarafta GPU etrafındaki GDDR5 Bellek dizilimi, sağ tarafta GPU etrafındaki HBM Bellek dizilimi.

Konuya dönecek olursak GDDR6 bellekler tek bir yonga başına 2GB depolama alanı sunacak, bu rakam GDDR5’te 512MB iken HBM’de 1GB seviyesinde ancak HBM’de bant genişliği çok daha yüksek. Dolayısıyla bellek yongalarının depolama boyutu ne kadar çok artarsa o kadar fazla alan tasarrufu sağlanıyor. Örnek vermek gerekirse 4GB bellekli bir ekran kartı için HBM 1.0 teknolojisinde 4 adet yonga, GDDR5 için 8 adet yonga kullanılırken GDDR6 belleklerde ise sadece 2 adet yonga kullanmak yeterli olacak.
Dolayısıyla teknoloji sayesinde daha küçük, daha az enerji tüketen ekran kartları bizleri bekliyor. 2016 yılı AMD ve NVIDIA için çok önemli bir yıl olacak, zira AMD gerçekten iyi hazırlanıyor. Konu hakkında takibimiz sürüyor, sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.