GDDR6 Bellekler NVIDIA Volta Mimarisine Yetişebilir


Ekran kartlarımızın en önemli kısımlarından biri olan ve performansa doğrudan etki eden bellekler artık yeni nesle kavuşmak üzere. SK Hynix, GDDR6 standardı için NVIDIA ile yakın ilişkiler içerisinde.

Grafik belleği sektöründe son dönemlerde rekabet artmış durumda. Uzunca bir süredir GDDR5 ile yoluna devam eden ve halen çoğu kartta bulunan standarda AMD Fury ile bereber HBM teknolojisi ve GTX 1080 ve üstü ile de GDDR5X (G5X) bellekler katılmıştı.
Grafik belleği üreticisi ve geliştiricisi SK Hynix ise kısa süre önce gelecek yıl itibariyle bir GPU üreticisi ile yeni nesil GDDR6 bellekleri kullanacaklarını belirtti. Elbette bu üretici NVIDIA’dan başkası değil. Bununla birlikte NVIDIA Volta mimarisinin ise henüz net bir çıkış tarihi bilinmiyor fakat bu yılın sonu veya gelecek yılın başı işaret ediliyor. Bununla birlikte yeni Volta mimarili GeForce GTX 20 serisi kartların hepsinde GDDR6 kullanılmayacaktır. Yüksek ihtimalle yeni nesil belleği yine GTX 2080 modelinde görebileceğiz.
SK Hynix’in ürettiği GDDR6 bellekler ise selefine göre hayli gelişmiş. Yeni nesil bellek 20nm sürecinde üretilmekte ve 8GB kapasiteye sahip. Pin başına 16Gbps hız sunan GDDR6, 384-bit veri yolunda 768GB/s bant genişliğine ulaşabiliyor. Belleklerın hızı ise 16.000MHz seviyesinde. Pin başına sunulan hıza baktığımızda GDDR6’nın sektörün en hızlı bellek teknolojisi olacağını söyleyebiliriz.
GDDR6 bellekler için Samsung ve Micron‘da çalışmalarını sürdürüyor. Öte yandan dediğimiz gibi şimdilik NVIDIA veya AMD kanadında hangi kartlarda GDDR6 belleklerin kullanılacağı kesin değil. AMD tarafında önümüzdeki kısa dönemde Vega mimiarisi gelece ve o seride HBM2 bellekler kullanılacak. Gelecek sen RX 600 serisinde ise GDDR6’nın kullanılmasını beklemiyoruz zira AMD, RX ailesinde maliyet odaklı yol alıyor. Dolayısıyla yeni nesil bellek standardının 2018 ikinci yarısı ve 2019 gibi yaygınlaşacağını söyleyebiliriz.

Yeni detaylar çıktığında sizleri bilgilendireceğiz.
Son olarak bizi Facebook ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutma. AdBlock ve türevlerini de sevmediğimizi söylemiş olalım 🙂


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.