Gelmiş Geçmiş En Çok Satan 10 Oyun!


Oyun dünyası belkide şuan hiçbir zaman göremediği kadar geniş bir alana hitap etmekte. Son birkaç akıllı telefonların her bireye yayılmasıyla birlikte yediden yetmişe herkes birer oyuncu adayı sıfatına sahip oldu. Tabi ki mobil oyunculuktan bahsediyorum burada. Ancak bir de dev bütçeli AAA dediğimiz oyunlarda var ki onlar özel bir kesime hitap ediyor genelde.
Kısaca neredeyse her oyun aslında kendine bir oyuncu kitlesi yapabiliyor. Peki bu oyuncu kitlesinde en fazla kişiye hitap eden oyun hangisi? CoD serisi? Battlefield? İkisi de değil… Sizler için derlediğimiz bilgiler ışığında işte tüm zamanların en çok satan 10 oyunu;

10) Diablo 3 – 2012

2012-diablo-3_1920x1200_98167
Serinin üçüncü oyunu olan Diablo 3 yapımcısı Blizzard tarafından 2008 yılında tanıtılmış ancak 2012 yılında piyasaya sürülebilmiştir. Ülkemizde 18, diğer ülkeler için 16 yaş üstü sınırı konulan oyun toplamda 30 Milyon‘u aşkın kopya satış rakamına imza atmayı başarmıştır.

9) New Super Mario Bros.– 2009

New-Super-Mario-Bros-Wii-2
Çocukluğumuzun kahramanı Super Mario’nun yenilenmiş hali olan New Super Mario Bros, Nintendo tarafından oyun severler ile buluşturulmuş ve kalpleri tekrar kazanmayı başarmıştı. Şekil itibariyle 2D konusunu koruyan yapım 30,79 Milyon kopya civarında satış rakamlarına ulaşmıştır.

8) Wii Sports Resort – 2009

71nAKYJCMHL._SL1500_
Yine Nintendo ve Wii konsolu. Bu ikili her zaman büyük satış rakamlarına ulaşmıştır. (Spoiler- Listenin 2. sırasında da var) Selefine göre daha fazla içerik ve gelişmiş özellikler sunan oyunda kumanda sayesinde karakterimizi yönlendirebiliyorduk. Bunun yanı sıra bünyesinde 12 adet mini oyuncuk da barındırıyordu. Yapım, 32.8 Milyon kopya  satış rakamına ulaşmayı başarmıştır.

7) Tetris – 1989

maxresdefault (2)
Tetris… Anılarımız onunla dolu. Kimseyi o uzun çubuğu beklediğimiz kadar beklemedik, belki de bizi oyuna bağlayan da odur. Beklemeyi öğretti bize çünkü. 27 yıl önce bizi Game Boy’a bağlayan oyun tam 35 Milyon kopya satış gerçekleştirmiştir.

6) Mario Kart Wii – 2008

maxresdefault (1)
Nintendo oyunlarının bolcu olduğu en çok satanlar listesinde bu kez yine bir Mario ile karşınızdayız ama o da ne! Bu kez pistlerde yarış ediyoruz. Sevenleri gibi sevmeyenlerinin de çok olduğu bu oyun Wii platformunda tam 36,38 Milyon kopya satarak inanılmaz rakamlara ulaştı.

5) Super Mario Bros. – 1985

super-mario-bros-pc-game-imagengrande1_yf87
O bir efsane, o bir kahraman o bir… Hayır, hayır! O Mario. Platform fark etmeksizin neredeyse her insan evladının mutlaka duyduğu hatta oynadığı olan Mario, dünya genelinde tam 40,24 Milyon kopya satmayı başarmış ayrıca kalplerimizi kazanmıştır.

4) Grand Theft Auto 5 – 2013

gta_5_slide_original_1
GTA serisinin son oyunu GTA V, daha büyü harita daha büyük soygunlar ve daha büyük… her şey işte. Yaklaşık 3 sene önce hayatımıza giren oyun hali hazırda  PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One ve PC platformlarında halen satışına devam ediyor. Popüler oyun 54 Milyon satış rakamıyla GTA IV optimizasyon sorunlarını unutturmuştur.

3) Minecraft – 2009

253092
Geldik ilk üçe. Her ne kadar 2009’de çıksa da pikselleri geçtim küp küp kutucukları ile harikalar yaratan, özellikle çocukların hayal gücünü geliştiren oyun bir ara ülkemizde ”acaba yasaklasak mı?” sorusu ile karşımıza çıksa da bundan sonra ülkemizdeki popüleritesini daha da arttırmıştır. Yapımcısını milyarder yapan oyun 70 milyon kopya satışıyla geçilmesi güç satışa ulaşmıştır.

2) Wii Sports – 2006

maxresdefault
Şimdi de karşımızda dev geliştirici Bethesda… Durun yine Nintendo. 2006 yılında Wii konsolu ile hayatımıza giren oyun biraz daha gelişmiş haliyle 8. sırada da görünmüştü. Bünyesinde 5 adet mini oyun barındıran oyun, konsolun harbiden hakkını vermiş ve 82.69 Milyon kopya satmayı başarmıştır.

1) Tetris – 2006 

tetris-ultimate-by-ubisoft
Listemizin birincisi 2006 yılında Electronic Arts tarafından ilk olarak iPod platformuna sonrasında BlackBerry, PlayStation Portable, Windows Phone, Android ve PlayStation 3 platformlarında piyasaya sürülen Tetris, toplamda 100 Milyon kopya satarak tüm zamanların en çok satan oyunu unvanını elde etti. Bir sonraki yazımıza kadar kendinize iyi bakın ve bizi sosyal medya hesaplarımızda takip etmeyi unutmayın, birde bizleri paylaşırsanız mutlu oluruz 🙂


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.