Go Klavye, Bilgilerinizi Satıyor veya İzliyor Olabilir!


Kötü haber

Güvenlik araştırmacıları kullandığınız klavye uygulamasının casusluğunuzu yaptığını aktarıyor. Adguard araştırmacılarının son raporunda, mağazada iki varyantı olan Go Klavye uygulamalarının, uzak sunuculara kişisel bilgilerinizi gönderdiği ve cihaz üzerinde yetkisiz kod çalıştırdığı ortaya konuldu. Go Klavye uygulamaları Çinli GOMO Dev Team tarafından geliştiriliyor.
Adguard ekipleri tarafından yapılan derin araştırmalar sonucunda Go Klavye uygulamalarının, Google Play Store hesabınızla ilişkili e-posta adresi, ağ türü, ekran boyutu, Android sürümü ve yapı numarası da dahil olmak üzere hassas bilgileri topladığını tespit etti. Ayrıca hesabınıza ve ağınıza ilişkin bir kodun dışarıdaki farklı bir sunucuda çalıştırıldığı gözlemlendi. Ayruca bazı reklam plugin’lerinin indirildiğine rastlandı.
Uygulamanın hakkında bölümünde ise “Kredi kartı bilgileri de dahil olmak üzere kişisel bilgilerinizi hiçbir zaman toplamayacağız, aslında, yazdığınız ve yazdığınız kişilerin mahremiyetine önem veriyoruz! ibaresine yer veriliyor.
Google Play Store giriş bilgileriniz ve Play Store dışında kod yürütme, Google’ın Geliştirici Politika Merkezi’ndeki Kötü Amaçlı Davranışlar bölümünü ihlal etmekte.

GO Keyboard – Emoji keyboard, Swipe input, GIFs” ve “GO Keyboard – Emoticon keyboard, Free Theme, GIF

GOMO Dev Team’ın bu davranışı endişe verici ve tehlikeli. Kapalı kapılar ardında bilgilerinizi başka bir yere satmaya ya da klavyede yazdıklarınızı izlemeye karar verirse durumun çok vahim bir hal alacağı ortada. Bildiğiniz gibi akıllı telefonumuzdaki klavyemiz ile şifrelerimizi, kredi kartı gibi çok değerli bilgilerimizi yazıyoruz. Risk faktörünün olması dahi tedirgin edici. Hatta aktarılanlara göre mağazada bulunan ücrteli ya da ücretsiz her 10 uygulamanın 7’sinin bilgilerinizi üçüncü bir taraf ile paylaştığı belirtiliyor.
Adguard, bu durumu Google ile paylaşmış durumda ve Google’dan bir cevap ya da tepki bekleniyor. 200 Milyondan fazla kullanıcısı olan ve onlarca ülkede yılın uygulaması gibi listelerde gösterilen bu uygulama şuan için yüksek risk taşımakta. Eğer cihazınızda Go Klavye uygulamaları yüklüyse kaldırmanızı tavsiye ederiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir