Göktürk-1 Çektiği ilk Fotoğrafı Paylaştı; Anlam Dolu


Bir süre önce yörüngeye fırlatılan Göktürk-1’in ilk çektiği fotoğraf paylaşıldı. Uydunun ise test sürecinin devam ettiği açıklandı.

Yaklaşık olarak 6 aydır yörüngede olan ve bu süre zarfı boyunca test edilen Göktürk-1’in ilk çektiği fotoğraf paylaşıldı. Uydunun anlam dolu bu fotoğrafının yanın bu 6 aylık süre içerisinde 1000’den fazla kare ve şerit şeklinde fotoğrafların çekildiği belirtildi.
Çekilen bu fotoğrafların bir kısmının uydunun görüntü kalibrasyonu için kullanıldığı, bir kısmının ise Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda kullanıldığı açıklandı. Göktürk-1 uydusu, 5 Aralık tarihinde Fransız Guyanası’ndan fırlatılmıştı.

Bununla birlikte yapılan yazılı açıklamada, Göktürk-1’in nihai kabulünün 2017 yılı 3. çeyreğinde gerçekleşeceği ve uydu iletişiminin Ankara Ahlatlıbel Keşif Uydu Komutanlığı tesislerinde bulunan yer istasyonundan, uydu üzerinde yer alan ve milli olarak geliştirilen kripto ile gerçekleştirildiği açıklandı. Yapılan yazılı açıklamanın tamamı şu şekilde;
“Çekilen görüntülerin bir kısmı uydunun görüntü kalibrasyonu, bir kısmı ise Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları için kullanılmıştır. 2017 yılı 3. çeyreğinde nihai kabulü gerçekleştirilecek olan Göktürk-1 uydusu, Hava Kuvvetleri Komutanlığının Ankara Ahlatlıbel Keşif Uydu Komutanlığı tesislerinde bulunan yer istasyonundan, uydu üzerinde yer alan ve milli olarak geliştirilen kripto ile işletilmektedir. Savunma Sanayii Destekleme Fonu tarafından sağlanan kaynaklarla tedarik edilen Göktürk-1 Uydusu ile Türkiye’nin ileri teknoloji kullanabilme ve üretebilme potansiyelinin artmasına önemli katkıda bulunan Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Türkiye’nin uzay çalışmalarına öncülük ederek teknoloji geliştirme ve yeni uydu projelerinin hayata geçmesi konusundaki faaliyetlerini yürütmeye kararlılıkla devam edecektir. Göktürk-1 uydusu Türkiye’nin bundan sonraki askeri optik gözlem uyduları için bir mihenk taşı olarak yeni bir dönemi başlatmakta, bu projede kazanılan yeteneklerin ve bilgi birikiminin yeni nesil gözetleme uyduları için yol gösterici olması planlanmaktadır.”
Kaynak; AA


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.