Google Bilgi Doğrulama; Yalan Haberlere Artık Son


İnternet koca bir alem ve bu alemin içinde minik veya bir iceberg büyüklüğünde yalanlar dolaşabiliyor. Bu yalanlar kişilerin düşüncelerini değiştirip onları yönlendirebilmekte. Google ise yeni denetleme mekanizması ile yalan haberlerin önüne geçmeye kararlı.

Google Arama Motoru’nun yeni Fact Check (Bilgi Doğrulama) aracı sayesinde kullanıcılara haberlerin doğruluğunu anında gösterecek. Arama motoru için bu girişim aslında ABD’de ki seçim sürecinde ortaya çıkan yalan haberlerin çokça eleştirilmesi ve benzer durumlara karşı Fransa ve Almanya tarafından uyarılması etkili olmuş diyebiliriz.

Geçtiğimiz Ekim ayından beri ABD’de test edilen özellik kısa bir süre içerisinde tüm dilleri destekleyecek ve global olarak her yerde etkin olacak. Bilgi Doğrulama sayesinde arama sonuçlarında çıkan linklerin altında bilginin doğru yada yanlış olduğu ve bunu kimin denetlediği belirtilecek.
Tabi bu her bilginin doğrulanacağı yada yanlışlanacağı anlamına gelmiyor. Zira dakikada bir binlerce haber, makale yayınlanmakta. Dolayısıyla Bilgi Doğrulama, belirli içerikleri denetleyecek. Denetleme işlemini ise bağımsız organizasyonlar gerçekleştirecek.

Google tarafından global anlamda açıklanan 115 adet organizasyon bu denetleme işlemini gerçekleştirecek. Türkiye için ise denetleme Dogrulukpayi.com tarafından sağlanacak. Şahsen DoğrulukPayı’nı uzunca bir süredir takip etmekte ve beyanatlarını okumaktayım, işlerini güzel yapmaktalar. Bununla birlikte Google, denetleme organizasyonuna başvuran diğer oluşumları da topluluğa katacak. Kısa süre içinde ülkemize gelecek bu sistem oldukça yararlı olacaktır.
Kaynak; Google


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir