Google Chrome Videolarda Yüksek CPU Kullanımını Engelleme | Dijitaller

Google Chrome Videolarda Yüksek CPU Kullanımını Engelleme


Windows 10 ile beraber Youtube’a Edge Tarayıcı kullanarak girdiğinizde bilgisayarınızın Google Chrome’a göre daha az ısındığını fark etmiş olabilirsiniz. Bunun sebebi Edge, bilgisayarınızın desteklediği Codec dışında başka bir codec kullanmamasıdır. Google Chrome ise bilgisayarınızın ekran kartının desteklemediği codecleri yazılımsal olarak çözmeye çalışır ve bu da yüksek CPU kullanımı ve cihazınızın ısınması anlamına gelebilir. Google günümüzde Youtube üzerinde V9 çözücüsünü kullanmaktadır. Bu codec yeni çıkan bilgisayarların bazılarında desteklense de her bilgisayar desteklemiyor.

Google Chrome da Youtube üzerinde video izlerken Google Chrome yüksek CPU kullanıyorsa sizin bilgisayarınızın da donanımsal olarak vp9 desteği bulunmadığını anlayabilirsiniz.

Edge’ e geçmek istemiyorsanız bunun çözümü Chrome VP9 desteğini kapatmak. Chrome’ da VP9 desteğini kapatmak için Chrome Web Store dan h264ify eklentisini indirmemiz gerekiyor.

Eklenti yüklenmesi tamamlanınca artık Youtube üzerinde video izlerken daha az işlemci kullanmış olacaksınız. Daha az işlemci kullanarak bu sıcak havalarda bilgisayarınızın serin kalmasını sağlamış olacaksınız.

Sizinde gördüğünüz gibi artık daha az işlemci kulanmış oluyoruz. Bilgisayarınız yinede gereğinden fazla ısınıyorsa profesyonel bir kullanıcıdan veya firmadan yardım alarak bilgisayarınızın bakımını yapabilirsiniz.

Ahmet ÖZER

Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Elektronik cihazlar ile başlayan serüvenim dijitaller ile beraber ilerlemekte. Detaylı bilgi ve iletişim için AhmetOZER.org

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Chrome Videolarda Yüksek CPU Kullanımını Engelleme

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz