Google Drive ve Dropbox'dan Sonra Github ve OneDrive'da Erişime Engellendi! (Güncellendi)


Sizlere dün aktardığımız haberimizde önce bulut depolama servisi Dropbox ve hemen ardından Google Drive‘ın erişime engellendiği aktarmıştık. Dünyanın en büyük bulut servislerinden ikisi olan Google Drive ve Dropbox’ın ardından şimdi de yine en büyüklerden olan Microsoft’un servisi OneDrive’da erişime ülkemizde engellendi.
Güncelleme: Github‘da erişime engellenmiş durumda.
Güncelleme 2: Google Drive’a erişim yasağı kalkmış görünüyor.
BTK tarafından gerçekleştirilen engelleme sonrasında resmi bildiriler şu şekilde;

  • 5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (onedrive.live.com) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nın 08/10/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-156575 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.
  • 5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (drive.google.com) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nın 08/10/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-156393 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.
  • 5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (dropbox.com) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nın 08/10/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-156280 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.

Google Drive, Onedrive, Dropbox Github
Servislerin erişime katapılmasının nedeninin altında Enerji Bakanı Berat Albayrak‘ın hacklenen mail hesabının olduğu varsayılıyor. Zira RedHack grubu, Albayrak’ın şahsi e-mail hesabını hackleyerek önemli verilere ulaştığını iddia ediyor.

Google Drive, Dropbox ve OneDrive’a Nasıl Girilir?

Bulut depolama servislerinin ülkemizde milyonlarca kullanıcısı var. Buralar ciddi boyutlarda verilerimiz bulunuyor aynı şekilde şirketlerde yine bu servislerin kurumsal hizmetlerini kullanıyor. Erişime engelli sitelere girebilmek için Chrome veya Mozilla için Zenmate eklentisi kurabilirsiniz.
Mobil cihazlarınız için yine markette bir çok VPN seçeneği bulunuyor. VPN uygulamalarını kurmak istemiyorsanız Opera tarayıcı edinebilirsiniz zira 40. sürümünden sonra Opera sınırsız VPN hizmeti sunuyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.