Google, HTC'nin Telefon Bölümünü 1.1 Milyar Dolara Satın Aldı | Dijitaller

Google, HTC’nin Telefon Bölümünü 1.1 Milyar Dolara Satın Aldı


Belliydi

Akıllı telefon pazarında bir dönem fırtınalar estiren HTC, ne yazık ki son yıllarda gerekli hamleleri yapamayarak sektörün gittiği yönden hayli uzak kaldı. Uzunca süredir finansal açıdan kötü gidişatı durduramayan Tayvanlı HTC’nin dedikodular arasında dolaşan satılma olayı gerçekleşti. Alıcısı ise Google.

Yapılan anlaşmaya göre Google, HTC’nin tamamını satın almadı. Sadece akıllı telefon bölümünü ve patentlerini satın aldı. Dolayısıyla Google çatısı altına, HTC’nin 2000 kişilik akıllı telefon Ar-Ge ekibi ve patent portfolyosu girmiş oldu. İki dev firma bunlar için 1.1 Milyar dolara anlaştı.

Google’ın bu satın alımı elbette stratejik bir hamle. Zira Google, hem akıllı telefon üretiyor hem de sanal gerçeklik alanında yazılım ve donanım ürünleri geliştiriyor. HTC’nin de hem telefon hem de sanal gerçeklik alanında çok önemli patentleri ve bilgisi bulunuyor. Buna göre, gelecekte Google’dan Pixel telefonları ve Daydream VR gözlükleri açısından önemli adımlar bekleyebiliriz.

Bu satın alım HTC’den daha telefon görmeyeceğiz anlamına da gelmiyor. HTC, gelecek para ile daha küçük ve hızlı bir ekip kuracak ve 2018 yılında amiral gemisi ile karşımıza çıkacak.

İbremizi Google’a çevirdiğimizde firmanın yakın geçmişte bu tip bir satın alım yaptığını biliyoruz. Bundan 6 yıl önce 12.5 milyar dolara Motorola’nın mobil bölümünü satın alan Google, o dönemlerde ki Nexus programının küçüklüğünden ve sanırım biraz da kendi beceriksizliklerinden dolayı Motorola’dan yeterli verimi alamadı. Üstelik modüler akıllı telefon projesi olan Project Ara’yı Motorola’dan alan Google sonradan bu programı iptal etmişti.

Sonrasında ise Google, Motorola’yı Lenovo’ya satmış ve burada Motorola hızlı bir yekselişe geçmeyi başarmıştı. Ancak birkaç yıl önceki Google ile şimdiki Google aynı değil. Geniş bir ekosistem kurmanın peşinde olan firmanın Pixel ürün gamı ve VR alanındaki çalışmalarına baktığımızda HTC’nin 2000 kişilik ekibi ve patentleri oldukça işe yarayabilir.

Google, 4 Ekim tarihinde HTC yapımı Pixel 2 ve LG yapımı Pixel 2 XL telefonlarının yanında Google Home Mini, ve Pixelbook modellerini tanıtacak.

Satın alımın 2018 yılının başarında tamamlanması bekleniyor.

#Kaynak; The Verge PhoneArea

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google, HTC’nin Telefon Bölümünü 1.1 Milyar Dolara Satın Aldı

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz