Google, HTC'yi Satın Alabilir; İddialar Kuvvetli


Hatice için bir kısmet

HTC, çok ama çok uzun bir zamandır finansal anlamda düzlüğe çıkmayı başaramadı. Bir zamanların en popüler akıllı telefon markası olan HTC, ardı arkasına kötü modeller ile tüketicinin ve dağıtımcıları ilgisini kaybetti. Şuan için şirketin, Google tarafından satın alınma tehlikesi ile karşı karşıyayız.
Commercial Times adlı Tayvanlı bir haber merkezinden elde edilen rapor, Google’ın akıllı telefon üreticisi HTC’nin tamamını veya bir kısmını satın almanın son aşamasında olduğunu söylüyor. Bir kısımdan anlayacağımız elbette HTC’nin akıllı telefon bölümü oluyor.
Kesinlikle resmi olmayan bilgiler bunlar ancak haberin doğruluğunun iki makul nedeni olabilir. Birincisi HTC, son 13 yılın en kötü aylık finansal sonucuyla yüzleşti. Ağustos 2017 döneminde firma yıllık %54, aylık %51 düşüş yaşadı. İkincisi ise Goolge, Pixel telefonlarına istekli şekilde devam ediyor (birinci nesil Pixel, HTC tarafından üretilmişti).

Şimdilik bir meblağ gündeme gelmiş değil ancak Google’ın benzer hamleyi daha önce yaptığını biliyoruz. Google, Motorola’nın mobil bölümünü satın almıştı ve birkaç yıl önce bu bölümü tekrar sattı. Şimdi Goolge aynı hamleyi neden yapsın?
Commercial Times, HTC’nin zayıf mali durumunun ve Google’ın “yazılım, içerik, donanım, ağ, bulut ve Yapay Zeka entegrasyonunu mükemmelleştirme” arzusunun firmanın ilgisini çeken itici güç olduğunu söylüyor. Haber merkezi, Google’ın stratejik yatırım yapabileceğini ve HTC’nin akıllı telefon Ar-Ge ekibini satın alabileceğini söylüyor. Dolayısıyla HTC’nin VR bölümü etkilenmeyecek.
(Ben olsam satardım)
#Kaynak; GSMArena CNBC


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.