Google Instant (Anında Arama) Mobilde Kaldırılıyor | Dijitaller

Google Instant (Anında Arama) Mobilde Kaldırılıyor


R.I.P

2010 yılında Google’da çalışan Marissa Mayer tarafından başlatılan ve onun deyimiyle ”aramalarda temel bir değişim” olarak nitelendirilen Google Instant -Anında Arama- artık mobil için bizlere elveda diyor.

Bildiğiniz gibi Google Instant sayesinde o konu hakkında yapılmış aramalar sizlere siz daha tam yazmadan listeleniyordu ve size zaman kazandırmayı hedefliyordu. Hatta Mayer’a göre günde 3.5 Milyar saniye (sanırım 11 saat) kazan sağlıyor. Fakat Google Instant bu kazancı ne yazık ki mobilde sergileyememekte.

Bunun nedeni ekranda alanın sınırlı olması. Aramaya başladığınızda ekranın yarısı klavye, bir kısmı da arama önerileri ile kapatıldığı için bizler herhangi bir sonuç göremiyorduk. Dolayısıyla Google bunun farkına varmış olmalı ki bu özelliği mobilden tamamıyla kaldırmaya karar vermiş. Zaten kullanamadığımız bir şeyin olması da saçma değil mi?

Artık, mobilde arama yaparken sadece arama önerileri gösterilecek ya da arayacağınız şeyi tam yazmanız gerekecek. Konu hakkında açıklamada bulunan bir Google sözcüsü ise şunları söyledi; ”Google Instant (Anında Arama’yı), yazdıkları sırada bile mümkün olan en kısa sürede ihtiyaç duydukları bilgileri kullanıcılara sunmak amacıyla 2010 yılında başlattık. O zamandan beri, artık aramalarımızın büyük kısmı mobil cihazlarda gerçekleşiyor fakat ekran kısıtlamaları nedeniyle Anında Arama istendiği gibi çalışmıyor. Bunu göz önünde bulundurarak, Google Anında Arama’yı kaldırmaya karar verdik. Bundan böyle aramaları daha hızlı ve efektif hala getirecek yeniliklere yoğunlaşacağız.”

Kaynak; SearchEngineLand

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Instant (Anında Arama) Mobilde Kaldırılıyor

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz