Google I/O 2016: Bilinmesi Gerekenler ve Dahası


Bildiğiniz gibi Google tarafından her yıl düzenlenen Google I/O 2016 Geliştirici Konferansı bugün yapıldı ve önemli bilgilerin yanında yeni ürünlerin tanıtımı gerçekleştirildi. Konferansta bizlere Google Allo, Google Home, Google Asistant, Google Duo, Android 7.0 N ve elbette mevcut servislerden rakamlar bizlere aktarıldı. Dilerseniz tüm bunları özet olarak sizlere aktarmaya başlayalım.

Google Home Evinizin Asistanı Olacak

Akıllı sesli asistanlar artık sadece mobil cihazlarımızda bulunmuyor zira şimdi evimiz ile de etkileşim haline geçiyorlar. Google Home aslında gelecekteki hayali evinizi ayağınıza getirmeyi hedefliyor. Hani filmlerde görürdük ya birisi gelir ve ”Işıkları aç, şunu yap, bunu yap” diye komutlar verirdi ve evde bunları uygulardı. İşte aynı prensip Google Home’un çalışma mantığını gösteriyor. Tabi bunu sahip olduğu yapay zeka, mikrofonlar ve Google servisleri ile yapıyor.
google home
Ergonomik tasarıma sahip olan cihaz evinizdeki ağa bağlanıyor. Sesli etkileşime geçtiğiniz cihaz ile müzik dinleme, taksi çağırma, randevu alma veya trafik bilgisini cep telefonunuza gönderme gibi işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Öğrenebilen bir yapay zekaya sahip olan cihaz, Google servisleri ile tam entegre çalışabiliyor ve yine sesli komutlarla evinizdeki diğer akıllı aletleri de kontrol edebiliyor. Google Home’un çıkış tarihi veya fiyatı bilinmese de kendisine sahip olmak için bu sayfadan işlem yapıyorsunuz.

Yeni Asistanımız: Google Asistant 

Google karşımıza yeni akıllı asistanı Google Asistant ile çıkıverdi. Yeni asistanımız artık çok daha gelişmiş ve Google Now’ın dahada ileri taşımış. Google Home cihazına da hayat veren Asistant’ı aslında sohbete dayalı bir dijital olarak tanımlasak yanlış yapmayız. Yapay zekanın önemli adımlarından biri olan bu servis kendi kendine öğrenebilir yapıda ve sayısız uygulama ve servis ile entegre halinde.
Sohbet konusunda çok daha gelişmiş olan Google Asistant’ın Android telefonların dışında daha bir çok yerde daha boy göstermesi bekleniyor. Aslında asistanın ne denli başarılı olduğunu anlamak için şu soruya bile cevap verebildiğini söylememiz yeterli; “NASA kurulduğu zaman Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfusu neydi?.” Bu arada aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Yeni Mesajlaşma Uygulaması: Google Allo

2016screen-shot-2016-05-18-at-1-34-28-pmjt-1
Bir mesajlaşma uygulamasından çok daha fazlası olan Google Allo, diğer mesajlaşma uygulamalarının sahip olduklarına ek olarak birde bünyesinde Google Asistan’ı barındırıyor. Yani karşımızda akıllı bir mesajlaşma uygulaması var. Üstelik uygulamada mesajlar şifreleniyor ve bu sayede güvenlik arttırılıyor.
2016screen-shot-2016-05-18-at-1-43-22-pmjt-1
Yaz aylarında Android ve iOS için çıkacak olan uygulama sayesinde arkadaşlarınız ile mesajlaşmanın dışında sorduğunuz sorulara da cevaplar bulacaksınız. Bünyesindeki akıllı asistan sayesinde sohbet edebiliyorsunuz ancak bu sohbet botu diğer chat botlardan daha gelişmiş. Örneğin Beşiktaş’ın son maçının skorunu veya kaç kaç bittiğini, Messi’nin en iyi hareketlerini sorabilirsiniz.

Görüntülü Görüşme Uygulaması Google Duo

Basit, hızlı ve kullanışlı. Tüm bunlar birleşince ortaya güzel bir uygulama her zaman çıkar ki Google Duo’da onlardan birisi. Gerçek zamanlı görüntülü görüşme yapmayı sağlayan bu uygulamanın marifetleri aslında oldukça ilginç zira görüşme sırasında mobil veriyi kapatıp Wi-Fi ağına bağlansanız bile görüşme devam ediyor.
google-duo-vpavic-verge-5.0
WebRTC teknolojisi ile harmanlanan uygulamada tüm görüşme uçtan uca şifreleniyor ve bu sayede güvenlik ön plana çıkarılıyor. Görüşme sırasında kameralar arasında geçiş yapılabildiği gibi arayan kişiyi yanıtlamadan önce ekrana belirmesi de oldukça hoş ve eğlenceli.  Tüm bunların yanı sıra uygulama sayesinde Android cihazdan bir iOS cihaz ile görüşmekte mümkün. Uygulamanın kısa süre sonra iki platform içinde çıkması bekleniyor.
https://www.youtube.com/watch?v=CIeMysX76pM

Android 7.0 N Hakkında Bilgiler ve Yeniliklerandroid-n-update-direct-reply-650-80

Android 7.0 N sürümü tüm kullanıcıların beklediği ancak tabi ki de bir çoğunun alamayacağı yeni bir sürüm olacak. Bununla birlikte yeni sürüm üç ana hedef etrafında toplanacak; Performans, Verimlik ve Güvenlik. Yani Android 7.0 N ile arayüzde öyle büyük değişiklikler olamayacak ancak yinede ufak makyajlar yer alacak.
Performans tarafında Vulkan API’si sayesinde özellikler grafik kanadında performansın ve kalitenin artacağını söyleyebiliriz. Google’a göre bu %75 düzeyinde bir hızlanma göreceğiz. Güvenlik konusunda da ciddi adımlar bulunuyor. Zira artık Google Play’de yer alan uygulamalar test edilecek. Bununla birlikte Android N’de direkt olarak dosya şifrelemesi ve arayüzün arka planda kendini devamlı yenilemesi söz konusu olacak. Verimlilik tarafında ise aklınıza direk pil performansı gelmesin zira anladığımız kadarıyla Google’ın aklına bu gelmiyor. Verilen bilgilere göre ekranı bölme ve aynı anda iki uygulamayı çalıştırma, kilit ekranında bildirim yanıtlama bu alandaki önemli yeniliklerden.
Son olarak Android 7.0 N sürümü yaz aylarının sonunda Eylül-Ekim gibi karşımıza çıkacak ve ilk olarak Nexus’larda boy gösterecek. Nexus’lardan sonra Android One kapsamındaki telefonlar güncellemeyi alacak. Ek olarak bugün itibariyle Açık Beta süreci başlayacak, Beta süreci hakkın daha fazla bilgi için burayı ziyaret edin.

Ve Son Olarak Rakamlar;

  • 25 milyon Chromecast
  • Aylık 200 Milyon aktif Google Photos kullanıcısı
  • Geçen yıl piyasaya çıkan 600 akıllı telefon
  • 65 Milyar Google Play’den uygulama yükleme
  • 50 Milyon Cardboard uygulaması
  • Aylık 1 Milyar aktif mobil Chrome kullanıcısı

Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.