Google mobil web deneyimini iyileştirmek istiyor


Google Accelerated Mobile Pages Project (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi) ile mobil web deneyimini mükkemmele ulaştırmak istiyor. Şirket bu yeni projesiyle mobil sitelerdeki sayfaların, videoların ve animasyonların anında yüklenmesini umuyor.
Google yayıncıların okuyucularına ulaşabilmek için mobili kullandıklarını ancak geri dönüşlerin çoğunlukla istedikleri gibi olmadığını vurguluyor. Ayrıca Google, web sayfalarının her seferinde geç yüklenmesi yayıncıların okuyucularını kaybetmesine ve kazanç elde edememesine neden olduğunu açıkladı.
Google bu sorunu ortadan kaldırmak için birçok yayıncı ve teknoloji şirketiyle masaya oturarak Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi’ni hayata geçirme adına ciddi adımlar atmış durumda. AMP HTML adı verilen açık kaynaklı framework sayesinde çok yüksek hızlara çıkmayı hedefleyen Google şimdiden proje kapsamında aralarında Twitter, Pinterest, WordPress ve LinkedIN gibi şirketlerinde bulunduğu 30 mecrayla anlaşmış.
Google, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi’nin açık kaynaklı olması nedeniyle geliştirmeye müsait ve kolaylıkla uyum sağlayan bir sistem olacağının altını çiziyor. Mobil deneyime kafayı takmış olan Google’ın bu projesi bakalım biz kullanıcıları nasıl etkileyecek.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.