Google mobil web deneyimini iyileştirmek istiyor | Dijitaller

Google mobil web deneyimini iyileştirmek istiyor


Google Accelerated Mobile Pages Project (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi) ile mobil web deneyimini mükkemmele ulaştırmak istiyor. Şirket bu yeni projesiyle mobil sitelerdeki sayfaların, videoların ve animasyonların anında yüklenmesini umuyor.

Google yayıncıların okuyucularına ulaşabilmek için mobili kullandıklarını ancak geri dönüşlerin çoğunlukla istedikleri gibi olmadığını vurguluyor. Ayrıca Google, web sayfalarının her seferinde geç yüklenmesi yayıncıların okuyucularını kaybetmesine ve kazanç elde edememesine neden olduğunu açıkladı.

Google bu sorunu ortadan kaldırmak için birçok yayıncı ve teknoloji şirketiyle masaya oturarak Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi’ni hayata geçirme adına ciddi adımlar atmış durumda. AMP HTML adı verilen açık kaynaklı framework sayesinde çok yüksek hızlara çıkmayı hedefleyen Google şimdiden proje kapsamında aralarında Twitter, Pinterest, WordPress ve LinkedIN gibi şirketlerinde bulunduğu 30 mecrayla anlaşmış.

Google, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi’nin açık kaynaklı olması nedeniyle geliştirmeye müsait ve kolaylıkla uyum sağlayan bir sistem olacağının altını çiziyor. Mobil deneyime kafayı takmış olan Google’ın bu projesi bakalım biz kullanıcıları nasıl etkileyecek.

T.

Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrencisiyim. Bilim-kurguya ilgili, Star Wars'a hayran, Orta Dünyalı ve teknolojiye oldukça düşkün biriyim. Boş zamanlarımda Nesquik içerim. Güç sizinle olsun.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google mobil web deneyimini iyileştirmek istiyor

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz