Google Play mağazası uygulama sayısında App Store'u geçti


Anlaşılan Android geliştiricileri 2014’de baya meşgulmüş. Appfigures.com tarafında açıklanan son rakamlara göre Google Play 2014 yılında %50 büyüdü.
Başka bir analiz servisi olan AppAnnie’nin raporları ise haberi doğrular nitelikteydi. Şirkete göre Google Play’de şuan App Store’dakinden neredeyse 300.000 fazla uygulama var.
appFigures binlerce uygulamanın hangi platformlarda kullanıldığını inceleyen bir analiz servisi. Son raporlarında belirttiklerine göre 3 uygulama marketi de (App Store, Google Play, Amazon App Store) uygulama sayısı bakımından 2014 yılında büyük miktarda gelişim göstermiş ancak Google Play bu ikisine önemli ölçüde fark atmış durumda.Windows mağazası ise değerlendirilmeye alınmamış.
app
Google Play uygulama sayısı bakımından fark atmış atasına ama şunu sormakta fayda var: Apple güçlü bir şekilde büyümeye devam ederken Google Play gerçekten büyüyor mu? Cevap yine raporların içinde: Firmanın raporlarına göre 2014 yılında Google Play’de ki rahatsız edici uygulama sayısı ikiye katlandı.
Google Play’de ki uygulama sayısının nasıl bu kadar arttığını irdeleyecek olursak karşımıza önemli bir etken çıkıyor. Android cihazlar pazar payında iOS cihazlarına göre daha yüksek bir orana sahip. Dolayısıyla bu uygulama geliştiricilerini cezbediyor ve Android platformuna uygulama yazmayı tercih ediyorlar. Aynı zamanda Google yeni bir uygulama oluşturma konusunda geliştiricilere Apple’a göre daha fazla özgürlük tanıyor. Tabi bunun sonucunda da zararlı yazılımlar ve rahatsız edici uygulamalar çoğalıyor.
Tüm bunlara karşılık iOS geliştiricileri hala daha Android geliştiricilerinden daha fazla para kazanıyor. Android uygulamaları %60 oranında daha fazla indirme yapmalarına karşılık iOS geliştiricileri Android geliştiricilerinden %60 daha fazla para kazanıyor.
–appFigures’un daha detaylı incelemeleri ve grafikleri için buraya tıklayabilirsiniz
Kaynak:Mashable


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.