Güney Kore Nükleer Enerjiye Dur Dedi; Santraller Kapatılacak | Dijitaller

Güney Kore Nükleer Enerjiye Dur Dedi; Santraller Kapatılacak


Dünyanın yenilenebilir enerjiye ihtiyacı var.

Güney Kore’nin yeni seçilmiş başkanı Moon Jae-in, seçim kampanyasında açıkladığı nükleer enerji politikasını uygulayacağını belirtti. Moon Jae-in, kısa bir süre önce ülkedeki Kori-1 santralinin kapanışında yaptığı konuşmada Güney Kore’nin geleceğinde artık nükleer enerji olmayacağını belirtti.

Başkan Moon Jae-in, hali hazırda proje ve plan aşamasında olan tüm nükleer santral inşaatlarının iptal edileceğini açıkladı. Öte yandan ülkede kurulu ve aktif olan santrallerinde artık ömürlerinin uzatılmasına yönelik hamle yapılmayacağını ve zamanla kapatılacaklarını belirtti.

Moon ayrıca şu açıklamada bulundu; ”Hükümet çevre dostu enerji politikaları uygulayacak. Birtakım zorluklar olabilir ancak izlememiz gereken yol bu.” 

Güney Kore’de hali hazırda 25 adet nükleer santral bulunuyor. Ülke, 2016’da en çok nükleer enerji üreten 5. ülkesi konumunda fakat gelecek böyle olmayacak. Güney Kore’de ki tüm santrallerin 2030’a kadar kapanması bekleniyor.

Ülke bu nükleer santrallerden enerji ihtiyacının %30 civarını karşılıyor. Bu büyük bir pay ve sadece kısa sürede yenilenebilir enerjiyle kapatılması pek mümkün değil. Ancak hedefler arasında 2020’ye kadar yenilenebilir enerji kapasitesinin %20 dolaylarına kadar arttırılması var. Gerçekleşmesi güç olsa da imkansız değil.

Başkan Moon’un bu politikasında şüphesiz Japonya’daki korkunç deprem ve sonrasında yaşanan nükleer sızıntılar etkili olmuştur. Zaten söylemlerinde de örnek olarak Japonya’yı gösteriyor. Tabi uzmanlar Güney Kore’nin nükleer santrallerin yerini doldurmasının zor olacağını ve bir süre enerjide dışa bağımlı olabileceğini belirtiyor.

Bakalım ileride neler olacak, göreceğiz. Nükleer santraller konusunda sizin görüşünüz nedir?

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güney Kore Nükleer Enerjiye Dur Dedi; Santraller Kapatılacak

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz