Hawaii'de ki 1 Yıllık Mars Similasyonu Tamamlandı


Geçtiğimiz yıl sizlere NASA‘nın Hawaii‘de bir Mars similasyonu kurduğunu ve burada bilim insanlarının bir yıl boyunca kalacağını aktarmıştık. Yakın gelecekte insanlığı Mars’a götürmeye son derece kararlı olan NASA için bu görev aslında çok önemliydi. Zira uzayda bir grup insanın tek başlarına uzunca bir süre kalmasının fiziksel zorluğunu bir kenara bırakın psikolojik zorluğuda çok zor.
maxresdefault (1280 x 720)
Mars’ta kurulacak uzay istasyonunun (Hab diyebiliriz) bir benzeri Hawaii’de Mars’a oldukça benzer bir yerde kuruldu, içerisinde 6 bilim insanı konuldu. Bir yıl boyunca orada mahremiyetten, ailelelerinden, temiz oksijenden ve taze yiyeceklerden ayrı kalan bilim insanları Mars’ta yapacakları gibi istasyondan Astronot giysileri ile dışarı çıkabildi. Ayrıca tüm ihtiyaçlarını bu kubbenin içerisinde gerçekleştirdiler ve asla dış dünya ile bağlantı kurmadılar.

Hawaii Üniversitesi ve NASA ortaklığında yürütülen bu projede görev alan 6 kişilik ekibin komutanı Carmel Johnston mahremiyet konusunda şunları söyledi; “Odanızı başkalarıyla paylaştığınızı ama onlarsız hiç bir anınız olamadığını, onlardan hiç bir şekilde uzaklaşamayacağınızı düşünün”.
hab-interior-zw (1277 x 720)
Hawaii Üniversitesi’nden Tristan Bassingthwaighte ise Mars’a yolculuk hakkında yaptıkları bu projenin umut verdiğini ve uzay yolculuğunun, başka gezegenlerin fethedilmesinin insan unsurunun anlaşılması bakımından hayati önem taşıdığını belirtti.

Dışarı çıkar çıkmaz pizza yiyen ekip.
Dışarı çıkar çıkmaz pizza yiyen ekip.

Gruba Fransa’dan katılan Cyprien Verseux‘de gazetecilere yaptığı açıklamada Mars’a insan göndermenin gerçekçi olduğunu ve teknolojik ve psikolojik zorlukların aşılabileceğini söyledi.
6 kişilik ekip artık şimdi özgür düyebiliriz. Ayrıca ekip dışarı çıkar çıkmaz güzelce taze sebzelerden yapılmış pizza yedi, bayağı eğlenceli olmuştur. Bir pilot, bir astrobiyolojist, bir mimar, bir fizikçi, bir gazeteci ve bir toprak bilimciden oluşan ekibi tebrik ederiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir