Hawaii'de Yürürken Mesajlaşmak Artık Yasak!


Sevgiliniz beklemek zorunda

Cep telefonları ve akıllı telefonları çıktıktan bu yana özellikle son 10 yılda bir mesajlaşma tufanı aldı başını gitti. Kısa mesaj çılgınlığının giderek artması ve mesajlaşmanın kaldırımlara taşınması bazen basit yaya çarpışmalarına veya bazen de yaralanmalara neden olabiliyor.
Bu konu hakkında Hawaii’nin (ya da Havai) Honolulu kentinde yaralanmaları ve kazaları önlemek için yayaların kaldırımda ya da yolda yürürken cep telefonu-akıllı telefon-tablet ile mesajlaşmaları ve/veya yoğun bir şekilde kullanmaları yasaklandı.
Geçtiğimiz perşembe günü imzalanan ve kent konseyinde 7 ye 2 oyla kabul edilen yasada acil servis çağrıları yapanlar muaf tutulmuş durumda. 25 Ekim tarihinde yürürlüğe girecek olan yasa kapsamında uygulanacak ceza ise 15 dolar ila 35 dolar arasında değişmekle beraber cezanın tekrarlanması halinde 99 dolar cezai işlem uygulanacak.
Maryland Üniversitesinin 2000 – 2011 yıllarını kapsayan araştırmasına göre 11.100’den fazla kişi dikkat dağıtıcı telefon kullanmak yüzünden yaralanmış.
Öte yandan yasaya muhalif olan kesim ise bu yasanın kişisel özgürlükleri ihlal ettiğini belirtiyor. Ayrıca bu kanun yerine vatandaşların eğitimine ve kolluk kuvvetlerinin daha ciddi sorunlara zaman ayırması gerektiği aktarılıyor.
Bu kanun hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Açıkçası aşağıdaki videodaki gibi bir çözüm daha mantıklı. Yeni bir iş alanı açılmış olur.

Kaynak; The Guardian


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.