Hawking; "Uzaydan Sinyal Gelirse Cevaplamayın" | Dijitaller

Hawking; ”Uzaydan Sinyal Gelirse Cevaplamayın”


Kapatıp siz arayın…?

Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking, sert ver endişe verici açıklamalarına hız kesmeden devam ediyor. Hatırlarsanız Hawking, aylar önce yaptığı bir konuşmada insanlığın dünya üzerinde 1000 yıllık bir ömrü kaldığını belirterek küresel ısınmaya ve teknolojik gelişmelere dikkat çekmişti.

Ayrıca yapay zekaya sahip robotlar hakkında da Hawking, olumsuz düşünenler tarafında.

Dünya’ya çok benzeyen Gliese 832c Gezegeni

Yakın bir zamanda Hawking yaptığı açıklamada Dünya dışı tehditlerin son derece tehlikeli olabileceğini belirtiyor. Bunu 2014 yılında keşfedilen Gliese 832c adlı Dünya benzeri gezegen üzerinden yapıyor. Dünya’dan 16 ışık yılı uzaktaki Grus takım yıldızında yer alan Gliese 832c, M1.5 cüce yıldızın etrafında Yaşanabilir Bölge’de dolanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Stephen Hawking; İnsanlığın 1000 Yıl Ömrü Kaldı

New South Wales Üniversitesi’nden Prof. Chris Tinney, “Dev bir öte-gezegen ve potansiyel olarak kayalık bir yapısı var. Bu gezegen sistemi Güneş sistemimizin minyatür bir versiyonu olarak düşünülebilir”  diyor.

Kendi Güneşi etrafında yaklaşık 36 günde dönen Gliese 832c, Dünya’nın kütlesinin 5.4 katı ve yaklaşık olarak, Dünya’nın Güneş’ten aldığı ortalama enerjiyi alıyor. Dünya’ya benzer karasal bir iklime sahip olan gezegen, mevsimsel kaymalara sahip olsa da ortalama sıcaklığı evimiz ile benzer. Eğer atmosfer varsa orada hayatın olabileceği belirtiliyor. Ek olarak bu gezegenin Dünya Benzerlik İndeksi (ESI) puanının 0,81 (Mars 0,70 – Dünya, 1)hatırlatalım.

Hawking Ne Diyor?

Stephen Hawking son açıklamasında, Gliese 832c gibi gezegenlerden bir sinyal almamız halinde ihtiyatlı davranarak cevap vermememiz gerektiğini söylüyor.

“Bir gün, böyle bir gezegenden bir sinyal alabiliriz. Ancak cevap vermek için ihtiyatlı olmalıyız. Gelişmiş bir medeniyete kavuşmak, Columbus’la karşılaşan Yerli Amerikalılar gibi olabilir. Bu hiç iyi sonuç vermedi.”

Tabi Hawking’in dayanak noktası aslında mantıklı. Zeki ve insanı bir varlık eğer varsa ve bizimle iletişim kuruyor-kurabiliyorsa bu, onun bizden teknolojik açıdan çok daha önde olduğunu gösteriyor. Ve eğer daha üstün bir ırk olarak daha güçsüz bir ırkın yanına gidiyorsanız pek dost canlısı olmama ihtimaliniz de her zaman var.

Kaynak

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hawking; ”Uzaydan Sinyal Gelirse Cevaplamayın”

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz