Henüz keşfetmediğiniz en iyi iOS 9 özellikleri


Herkese merhaba, bildiğiniz gibi birkaç gün önce iOS 9 kullanıcılara sunuldu ve çoğu kullanıcı bu güncellemeyi cihazlarına indirdi. Ufak tefek birçok özellikle birlikte gelen iOS 9 henüz çok taze. Bu nedenle henüz farkına varmadığınız birçok özellik olabilir. Bunlardan birkaç tanesini bu yazımda anlatacağım.

Ayarlarda Arama

arama ayarları

iOS kullanıcıları bilirler; ayarlarda istediğiniz yeri bulmak zaman zaman çok sıkıcı ve karmaşık bir hale geliyor. Neyse ki iOS 9 ile Apple bu duruma bir çözüm getirmiş ve artık ayarlar içerisinde arama yapabiliyoruz. Yani mesela iCloud ile ilgili bir ayara ulaşmak istiyorsak ekranı aşağı doğru kaydırdığımızda çıkan arama barına iCloud yazmanız yeterli olacak.

Uygulama içi arama

iOS 9 aynı ‘ayarlar’da olduğu gibi herhangi bir üçüncü parti uygulaması içinde de arama yapabilmemize olanak sağlıyor. Böylelikle istediğimiz içerikleri çok daha kolay bir şekilde bulabiliyoruz (Whatsapp’ta kelime aramak gibi) Eğer uygulama iOS 9 güncellemesi aldıysa bu özelliği kullanabilirsiniz.

Wi-Fi yardımcısı

Bunun ne kadar iyi bir özellik olduğu tartışılır. Bu özellik Wi-Fi sinyaliniz düşük olduğunda bunu algılayıp otomatikman hücresel veriye geçmenize yarıyor. Data kaygısı olanlara bu özelliği kapatmalarını öneriyoruz.

Düşük pil modu

Düşük pil modun

Apple’ın iOS 9 ile getirdiği en önemli özelliklerden birisi düşük pil modu. Bu özellik size telefonunuzun bataryasından 1-2 saatlik tasarruf sağlıyor. Pil seviyeniz %20’nin altına düştüğünde düşük pil uyarısıyla birlikte artık “düşük pil moduna geç” gibi bir uyarıda geliyor. Düşük pil moduna pil seviyesine bakmaksızın istediğiniz bir zaman da geçebiliyorsunuz.

Fotoğrafların otomatik sınıflandırılması

iOS 9, bir selfie çektiğinizde ya da ekran görüntüsü aldığınızda bunu Fotoğraf uygulamasında “Selfie’ler” ve “Ekran Resimleri” olarak otomatik bir şekilde ayırıyor. Böyle bir sınıflandırma istediğiniz resme daha kolay ulaşmanıza olanak sağlıyor.

Akıllı kulaklıklar

iOS 9 yüklü bir cihazınıza herhangi bir kulaklık taktığınızda cihaz bunu anlıyor ve kilit ekranının sol alt köşesinde müzik uygulamasına giden kısayol beliriveriyor. Üstelik bu müzik uygulaması illa Apple Music olmak zorunda değil. Diğer servislerle de çalışıyor.

Notlar uygulaması çok daha kullanışlı

Notlar uygulaması

iOS 9’daki değişikliklerden birisi ise Notlar uygulaması. Önceki sürümlerde Notlar uygulamasının yüzüne bakmayanlar iOS 9 ile birlikte firkirlerini değiştirebilirler. Uygulama içinde artık checklist oluşturabiliyor, hatta cetvelle çizim bile yapabiliyorsunuz.

Bunlara eklemek istediğiniz özellikler varsa bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Sevgiler…

Görseller: The Verge


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.