HP Laptoplarda Keylogger Keşfedildi; Güncelleme Yayınlandı


Geçtiğimiz günlerde Hawlett Packard (HP)’ın bazı laptop modellerinde keylogger olduğu keşfedildi. Kullanıcılar verileri hakkında endişeli ancak firma güncelleme yayınladı.

Bazı HP dizüstü modellerinde kurulu gelen ses sürücüsü, bir güvenlik araştırmacısına göre, bilgisayara girilen her tuş vuruşunu bir günlük dosyasına kaydeden keylogger gibi çalışıyor.
İsviçre güvenlik firması Modzero, Perşembe günü danışman toplantısında, keylogger’ın düzinelerce HP iş ve kurumsal dizüstü bilgisayar modelinde bulunan, Conexant HD ses sürücüsü paketinde (sürüm 1.0.0.46 veya daha önce) keşfedildiğini belirtti. HP Elitebook, ProBook,  ZBook modelleri ve hatta en yeni Folio G1 dizüstü bilgisayarı bu durumdan etkilenmiş durumda. Tam liste ve modelleri buradan görebilirsiniz.

Etkilenen bilgisayardaki kullanıcının dosyalarına, erişimi olan herkes (veya zararlı yazılımlar) herhangi bir şifreleme olmaksızın ulaşabilir. Bu günlük dosyasında kullanıcının şifreleri, ziyaret ettiği web siteleri, özel iletileri ve diğer hassas bilgileri gibi kişisel veriler yer alıyor.
HP sözcüsü kısa bir açıklamada şunları söyledi: “HP, müşterilerinin güvenliği ve gizliliği konusunda kararlıdır. Bazı HP PC’lerde keylogger sorununun farkındayız ve HP olarak biz bu kullanıcıların verilerine erişemiyoruz.”
HP, tuş vuruşlarını içeren günlük dosyasını da silecek olan keylogger’ı kaldırmak için bir takım yamalar çıkardı. Yamalara ulaşmak için şu adresi kullanın ve cihaz modelinizi girin. Sürücüler kısmındaki Ses sekmesine tıklayın ve yeni driver’ı indirip kurun. Ve her ihtimale karşı yamayı indirmeden önce şu dosyaları silin;

  • C:\Windows\System32\MicTray64.exe
  • C:\Windows\System32\MicTray.exe
  • C:\Users\Public\MicTray.log

Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir