HTC ONE M9 Resmiyete Kavuştu


Geçtiğimiz saatlerde MWC 2015‘te tanıtılan HTC‘nin yeni amiral gemisi One M9 duyuruldu. Sızdırılan görseller ve videoları yanıltmayan bir tasarım ile karşılaştık. Sızdırılan prototip cihaz gibi karşımıza çıkan HTC klasik One ailesi çizgisini devam ettirmiş. Cihazın ön yüz bakımında selefi M8’den çok farkı yok ama geliştirmeler var yan ekran çerçeveleri inceltilmeye çalışılmış ancak yine alt tarafta göze hoş gelmeyen bir boşluk söz konusu. Tabi bu boşluklara BoomSound hoparlörlerinde biraz etkisi var. Hazır laf açılmışken yeni BoomSound hoparlörler Dolby Audio 3.0 ile desteklenerek hem daha yüksek ses hemde daha kaliteli ses elde edilmiş.
htc m9 tanıtıldı
Donanım tarafında SnapDragon 810 yongasetini kullanılıyor. Bu işlemci Cortex-A53 ve Cortex-A57 çekirdeklerinden oluşup 8 çekirdekli bir yapıya sahip. Grafik tarafında yükü çeken Adreno 430 birimi güçlü yapısıyla kullanıcılarını üzmeyecektir. Modelde ayrıca 3 GB DDR4 RAM kullanılırken 32 GB arttırılabilir depolama alanına yer verilmekte. Ekran tarafında ise rakipleri 2K ekran çözünürlüğüne geçerken HTC 5” Full HD Super LCD3 ekranda kalmış. Kağıt üzerinde ekran tarafında rakamsal olarak geri kaldığı düşünülebilir ancak tam tersi olarak ortaya performans anlamında bir canavar çıkmış. Rakiplerine nazaran Full HD ekranda hem güç tüketimi hemde performans anlamında avantajlı bir konumda. Ayrıca ekran Gorilla Glass 4 ile korunuyor. Eğer elinizde One M8 var ise ve One M9’a geçtiğinizde performans anlamında artışı gözle görülür düzeyde hissedeceksinizdir.
HTC-One-M9-Gunmetal-Right
Bir diğer büyük değişim ise kamera tarafında oldu. HTC One ailesi için ısrarla sürdürdüğü Ultrapiksel teknolojisinden vaz geçerek arka tarafa Toshiba’dan temin edilen F2.2 diyafram aralıklı 20 Megapiksel değerinde kameraya yer verilmiş. 4K videolar çekebilen kamera Full HD 90FPS videolarda çekebiliyor. Ayrıca önceki serilerde kameranın çizilme sorunu vardı bunu da kameranın camını safir cam ile kaplayarak çözmüşler. Arka kamera 1.2 mikron ve 1/2.4 inç sensör boyutuyla canlı HDR çekimlerine de olanak sağlıyor. Ön tarafta ise arka taraftan ayrılan
Ultrabiksel kamera mevcut. Öz çekim için ideal çünkü düşük ışık performansı iyi olacaktır. Bütün bunlara enerjiyi 2840 mAh boyutunda pil sağlayacak. HTC’ye göre cihaz 1 günü rahat çıkaracakmış. Hızlı şarj olanağı da bu modelde mevcut.

Ön kamera fotoğraf örneği
Ön kamera fotoğraf örneği

Cihazın üst tarafında bulunan kızılötesi bulunan cihaz MHL 3.0 standartına destek veriyor. İstenirse 4K içeriği televizyonunuza aktarıp eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Elbette ön yüklü olarak Android 5.0 ve Sense 7 arayüzü ile geliyor. Sense 7 diğer modellere sene sonuna doğru gelecek. Kamera çıkıntısı nedeniyle biraz kalınlaşan telefon 9.1mm kalınlığa ulaşıyor. Bombeli yapısı ele oturmasına yardımcı olacaktır ve cihazın tamam alüminyum oluşuda üst seviye bir his verecektir. Son olarak bazı kesimler tarafından tasarımda büyük bir bir değişiklik olmadığından eleştirilen telefon benden geçer not alıyor. One M9 bu ay satışa çıkması planlanıyor ve tahmini satış fiyatı 600$ civarında.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.