Huawei, 2017 Yılını Oldukça Başarılı Geçirdi


Tebriks

Huawei, son yılların en başarılı akıllı telefon üreticisi olabilir. Özellikle son üç yılda yakaladıkları ivme kendilerini iddialı bir konuma getirmeye yetti. Başarılı geçen 2016 yılından sonra Huawei için 2017 yılı da gayet güzel geçmiş gibi görünüyor.
Huawei, hatırlarsanız 2016 yılında 139 milyon akıllı telefon satarak kendi rekorunu kırmıştı. Firma 2017 yılında ise tam 153 milyon akıllı telefon satarak kendi rekorunu geliştirdi. Ayrıca pazar payını da %10’un üzerine çıkarmayı başardı. Firma bu yıl daha doğrusu geçtiğimiz yılda toplamda 90 milyar dolarlık bir gelir sağlamayı başardı ki bu 2016’ya göre %15 dolayında bir yükseliş demek.
Huawei’nin bu başarısının arkasında yatan birkaç neden bulunuyor. Açıkçası şahsen bunda en önemli faktör olarak güçlü pazarlama faaliyetleri (Leica adını kullanmak da buna dahil) ve görece daha düşük marj görünüyor. Ancak firma bu yıl için daha yüksek kar hedefliyor, dolayısıyla artık fiyat konusunda Samsung ve Apple’a göre çok daha rekabetçi bir tablo çizmeyecek Huawei.
Öte yandan Huawei, yenilikçi telefon tasarımı ve teknolojileri (çift kamera) cihazlarında kullanması kendisini bir adım daha öne getirmeye yaramış diyebiliriz. Ancak firmanın dinamosu olarak hala Çin pazarı görünüyor. Ciddi büyüklükte pazara hakim olan Huawei’yi OPPO ve Vivo gibi yerel ve dolayısıyla daha fiyat rekabetçisi firmalar sıkıştırmaya başlamış durumda. Analistler Huawei’nin global pazarda daha aktif olması gerektiğini öneriyor 2018’de.
Bakalım bu yeni yıl Çinli firma için nasıl geçecek.
#Kaynak; GizmoChina


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir