Huawei, Çin'de Tekrardan Lider!


Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarında liderlik koltuğu el değiştirdi. Çin pazarının artık tepesinde Huawei yer alıyor. Liderliği bir süre önce kaptıran firma, gerçek kralın kim olduğunu tekrar hatırlattı.
Huawei, dünyanın en büyük akıllı telefon pazarını bir kez daha yönetiyor. Şirket, kendi ülkesi Çin’de satışlarını yılın ilk  üç aylık döneminde 21 milyon adete yükselterek pazar payını %18’e yükseltti. Huawei böylece 20 milyon satışla ikinci sıraya yerleşen Oppo’yu tahttan indirdi. Oppo, satışlarını %55 oranında arttırsa da Huawei’yi geçmeyi başaramadı.
Vivo, ise yılın ilk çeyreğide 17 milyon sevkiyat gerçekleştirerek pastadan %15’lik bir dilim kapmayı başardı ve listede üçüncü sıraya yükselti. İlk üç satıcı, satılan cihazların %50’sinden fazlasını oluşturuyor ve bu da Çin pazarının güçlendiğine işaret ediyor.
Aslına bakarsanız, Oppo ve Vivo aynı şirkete, BBK Electronics (OnePlus ile birlikte) bağlı durumda. Dolayısıyla eğer sadece BBK’nın satışları sayılırsa Çin pazarında 1. olurdu. Ancak, Oppo, Vivo ve OnePlus bireysel firmalar olup ortak hareket etmiyorlar. Dolayısıyla analistler sonuçları ayrı ayrı sayıyorlar.

İşin ilginç yanı Xiaomi, geçen yıl 3. sırada olmasına rağmen bu çeyrekte sadece 9 milyon sevkiyat gerçekleştirebilmiş ve Apple’ın ardından 5. sıraya gerilemiş durumda. Ancak Çin’den sonraki en büyük pazar olan Hindistan’da ise ilk üçte yer alıyor. Son olarak Mart 2017’de sona eren çeyrekte Çin’de 114 milyon akıllı telefon satıldığı tahmin ediyor
Kaynak; GSMArena


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.