Hyperloop, Saatte 309 Kilometre Hıza Ulaştı!


Geliyor

Dünyanın 5. nesil ulaşım çözümü olarak gösterilen Hyperloop, ikinci testini de başarıyla arkasında bıraktı. Birkaç hafta önce haberini yaptığımız gibi, Hyperloop artık test sürecinde geçmiş bulunuyor. İlk olarak 112 Km/s hıza ulaşan araç şimdi kendi rekorunu üçe katladı.
İlk test aşamasında 152 metre uzunluğunda bir parkurda yol alan 8.5 metrelik Hyperloop tüpü şimdi 500 metrelik bir parkurda test edildi ve saatte 309 kilometre hıza ulaşarak kendi hızını geliştirdi. Ancak bu yüksek hız bile Hyperloop One şirketi için yeterli değil. Firma, ürünün ticari versiyonlarında maksimum hızı 1200 Km/s seviyelerine çıkarmayı planlamakta.

AYRICA BAKINIZ;
Hyperloop İlk Gerçek Testini Başarıyla Geçti; Geleceğin Ulaşım Sistemi

Ayrıca geçtiğimiz aylarda Elon Musk, 370 kilometre uzunluğundaki New York-Washington Hyperloop hattı kuracaklarını ve resmi sözlü onayın alındığını aktarmıştı.
Hyperloop One CEO’su Rob Lloyd yaptığı açıklamada ise şunları söyledi; “Teknolojimizin işe yaradığını kanıtladık ve şimdi Hyperloop’un ticarileştirilmesi için dünyanın dört bir yanındaki ortaklar, müşteriler ve hükümetler ile görüşmeler yapmaya hazırız.” 
Bunlarla birlikte Hyperloop ağlarının kurulumu ve anlaşmaları için gündemde sadece New York-Washington bulunmuyor. Bunların yanı sıra Dubai, Finlandiya, Hindistan ve Avrupa ile görüşmeler devam ediyor.
Bu yeni nesil ulaşım sistemi umuyorum ki Türkiye’ye de gelir.
Hyperloop nedir derseniz sizin için hazırladığımız videoyu izlemenizi öneririz.

Kaynak; TechChrunch


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir