İki Ayaklı Cassie, Yeni Kargocunuz Olabililir


Oregon Devlet Üniversitesi’nin yan şirketi olan Agility Robotics‘in yeni robotu Cassie, göz doldurmayı başardı. Firmanın adından da anlaşılacağı üzere tamamen robotik konularıyla haşır neşir olduğunu söyleyebiliriz. Zaten firmanın bir önceki robotu ATRIAS’da önemli bir adım olarak firma tarihine geçmişti.
Cassie ise çok daha gelişmiş özelliklere sahip. ATRIAS’a nazaran çok daha insan vari bir sistemle donatılan Cassie aynı zamanda güçlü ayakları ve merkezi sistemi ile denge konusunda oldukça iyi. Öte yandan Cassie sadece ”yapıyoruz, çünkü yapabiliyoruz” tipi bir robot değil. Hedefi ticari olarak kullanılabilmek.
Sadece çift ayağı ve kalçaya benzer üstü olan Cassie’nin yapabileceği işler oldukça geniş. Arama kurtarma çalışmalarında veya kargoculukta daha kullanılabileceği ifade ediliyor. Zaten iki ayağa sahip olmasının getirisi de bu geniş yelpaze. Boston Dynamics’in Handle robotu ile kıyasladığımızda Cassie, teoride insanın gidebileceği çoğu yerde gidebilir. Handle’ın tekerlekli ayak tasarımı ise merdivenler veya engebeli arazilerde sorun çıkaracaktır.
Aşağıdaki videodan diğer detayları ve Cassie robotu görebilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir