İlk 7nm Yonga Üretildi


IBM‘den teknoloji gündemi için büyük bir gelişime imza atıldı. Dünyanın ilk çalışır halde ki 7nm sürecinde üretilen yongasını yapan firma teknoloji açısından daha fazla yüksek performansın kapısını aralamış oldu.
IBM-Workers (1200 x 719)
7nm üretim süreci için Intel, Samsung, TSMC, GlobalFoundries‘ın da çalışmaları devam ediyor. IBM 7nm sürecine sahip yongayı üretirken standart silikon yerine silikon-germanyum karışımını kullanıyor. Bu sayede 7nm için verimli bir yaprak hazırlanabiliyor. Ayrıca bir yonga içerisine 20 milyar transistör sığdırabilmek de mümkün oluyor. (Core i7’de 2 milyardan fazla, Fiji Gpu’sunda 8 milyardan fazla transistör vardır)

Gelişmeler bakılırsa Moore Yasası hala kısmen doğru olabilir. Tabi şunu da belirtmek gerek ilk örnek 7nm yonga hazırlandı ama elbette üretime geçecek bir verimliliğe sahip değil. 7nm’ye geçiş için 2017 işaret ediliyor şuan da. Ayrıca Samsung, Intel ve TSMC’de gelecek yıl 10nm sürecine geçmeye hazırlanıyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.