İlk Uzay Ülkesi Asgardia, Kendi Vatandaşlarını Arıyor!


Tarihimizin ilk uzay ülkesi; Asgardia, kısa süre önce Paris’te düzenlenen bir etkinlik kapsamında duyuruldu. Asgardia’yi aslında bir uzay istasyonu olarak hayal edebilirsiniz ancak bu sefer bu çok daha büyük olacak ve içerisinde binlerce insan yaşamını sürdürecek, üstelik burası bir ülke olacak ve kendi vatandaşlarına sahip olacak. (Ben vatandaşlık için başvurdum, artık bir Asgardialıyım.)
Mitolojik tanrı Odin‘in ülkesi Asgard’dan adını ilham alan Asgardia, meteor, uzay çöpü gibi olumsuzluklara karşı dünyayı koruyacak. Bunun yanısıra Asgardia yaklaşık 100.000 vatandaşını kendi kurallarıyla tamamıyla özgür bir biçimde barındıracak. Yaklaşık 18 ay sonra ilk aşaması bir uydu ile fırlatılacak olan Asgardia’nın içinde insanların ne zaman yaşamaya başlayacağı ise bilinmiyor zira ciddi maddi sorunlar mevcut ancak bilim insanları projenin hayat bulacağından emin.
asgardia-space-nation-website-logo
Öte yandan dediğimiz gibi Asgardia hali hazırda kendi vatandaşlarını arıyor. 100.000 kişilik bir hedefi olan proje hemen buradan ücretsiz bir şekilde başvurabili ve sizde benim gibi Asgardianlı olabilirsiniz. The Guardian’a konuşan Dr. Igor Ashurbeyli, ”Fiziksel anlamda Asgardia vatandaşları Dünya’da bulunacaklar ancak sadece Dünya’nın başka bir ülkesinde yaşıyor olacaklar. Başvuru sayısı 100.000’i geçtiği takdirde Birleşmiş Milletlere devlet statüsü için de başvurabileceğiz.açıklamalarında bulunuyor.
Asgardia ülkesinin önünde bulunan engeller sadece maddi imkanların yetersizliğinden kaynaklanmıyor. Zira adamlar yörüngede bir ülke kurmak istiyor. Böyle bir şey daha önce ne düşünülmüş ne de yapılmış değil. Onun için uluslararası bir yasa, uzayda ülke kurulabileceğini belirtmiyor. Uzayda bir ülke olabilecekse uzay yasalarının değişmesi gerekiyor.
Kaynak; The GuardianAsgardia


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir