İlk Uzay Ülkesi Asgardia, Türkiye'den Büyük İlgi Görüyor


Geçtiğimiz haftalarda Paris’te düzenlenen bir etkinlik kapsamında ilk uzay ülkesi Asgardia’nın tanıtımı gerçekleşmişti. Hali hazırda proje olan Asgardia, Dünya yörüngesinde bir ülke olarak yer almayı hedefliyor ve ileride inşaa edilecek bu yapının içerisinde insanlar yaşayacak. Yani olay hayallerden çıkış olsa da ciddiyete doğru emin adımlarla ilerliyor.
Tanıtımın ardından vatandaşlık için başvurularını web sitesinden açan Asgardia’ya 490.000 küsür insan başvurmuş durumda. Yeryüzü’ndeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından arındırılmış özgür bir ülke olarak sunulan Asgardia, kısa süre önce 12 bakanlığını ve hangi ülkeden ne kadar başvuru aldıklarını sitelerinde açıkladı. Ek olarak başvurular hala devam ediyor.
Proje kurucusu Dr. Igor Ashurbeyli‘nin açıklamasına göre ülke Bilim Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, Uzay Bakanlığı, Gençlik ve Eğitim Bakanlığı, Emniyet ve Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Entegrasyon Bakanlığı, Bilgi ve İletişim bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan bir meclis ile yönetilecek. Ayrıca yeterli insanın vatandaş olmak için istekli olduğu görüldüğünde Dr. Ashurbeyli Birleşmiş Milletler’e ilk uzay ülkesini kurmak için başvuruda bulunacak.
asgardia

Türkiye’den Asgardlı Olmak İçin Büyük İlgi

An itibariyle en kalabalık 167. ülke konumunda olan Asgardia’ya Türkiye‘den de ciddi ilgi gösterildi. Şimdilik 41.871 kişinin ülkemizden başvurduğu görülüyor ki bu rakam bizi en çok başvuru yapan ülkeler arasında üçüncü yapıyor. Belirtmek gerekir ki Türkiye’den başvuru yapanlardan birtanesi de benim. 🙂
Birinci sırada 126.629 başvuru ile Çin, ikinci sırada ise 52.800 başvuru ile ABD bulunuyor. Bu arada Asgardia bir ülke olacağı için onun bir bayrağa, nişana ve marşa ihtiyacı var. Bunlar için ise sizden yardım bekleniyor. Asgardia bayrağını, nişanını veya marşını 20 Ocak 2017’ye kadar buraya yükleyebilirsiniz. Kim bilir belki sizin yaptıklarınız seçilir.
Peki sizin başvuru nedeniniz nedir?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.