İngiliz Havayolu Şirketi, Siber Saldırı Sonrası Tüm Uçuşları İptal Etti


İngiliz havayolu şirketi British Airways, Cumartesi erken saatlerde gerçekleşen bir siber saldırı sonrası uçuşlarını iptal etti.

Siber saldırılar aslında uzunca bir süredir hayatımızda olan bir şey fakat son birkaç yıldır bu saldırıların etkisi oldukça büyüdü diyebiliriz. Hatta artık kişisel ve sosyal hayatımızı doğrudan etkiler hale geldi. Son olarak siber saldırılardan nasibini alan şirket ise  British Airways oldu.
İngiliz havayolu şirketi olan British Airways‘e sabah saatlerinde düzenlendiği iddia edilen siber saldırı sonrasında şirketin bilgisayar sistemleri çöktü. Ancak bazı görüşler yaşanan olayın siber saldırı olmadığını British Airways’in sistemlerinde yaşanan bir arızanın zincirleme olaylar silsilesi ile büyük çapta bir krize dönüştüğünü belirtiyor. Şirket, konu hakkında net bir açıklama yapmış değil. Sadece arıza üzerinde çalıştıklarını ve en kısa sürede hizmet vermeye devam edeceklerini belirtiyor.

Dijitaller’i yeni bir konsepte geçirdik. Artık siz de içerik girebilecek, Sosyal kısmıyla daha fazla etkileşim yakalayabileceksiniz. ⇒ NELER YENİ?

Ancak uzmanlar yaşanan arızanın büyük olduğunu ve birkaç günde hanca düzeltilebileceğini aktarıyor. Yine uzmanlara göre firmanın Heathrow ve Gatwick havalimanlarında yaşadığı aksaklık ve iptal edilen tüm uçuşlar nedeniyle ciddi tazminat davalarıyla karşı karşıya kalabileceğini belirtiliyor.


British Airways’in BT çalışanları sorunu düzeltmek için geceli gündüzlü çalışmaya devam ediyor. Firma olabilecek en kısa sürede sorunları düzelteceğini belirtiyor. Eğer siber saldırı gerçekleşmişse bu, bize bilgisayar korsanlarının ne kadar tehlikeli olduğunu gösterecek. Eğer havayolu şirketinin sistemlerinde yaşanan bir arızadan kaynaklı bir durum söz konusuysa firmanın ciddi maddi zarara uğrayacağını şimdiden söylemek pek yanlış olmaz.
Kaynak; The Guardian


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.