İngiliz ordusu Facebook savaşçıları yetiştiriyor


İngiliz ordusu, sosyal medyaya aşina olan askerlerden 77’nci Tugay adını vereceği yeni bir birim kurmaya hazırlanıyor. Bu tugayın görevi ölümcül olmayan savaşa katılarak psikolojik operasyonlar gerçekleştirmek. Bu fikir Ukrayna, Suriye, Irak’ta yaşanan iç karışıklıklarda ve IŞİD olaylarında görülen sosyal medya etkisi üzerine doğdu. İngiliz ordusunun oluşturacağı bu tugay, savaş bölgelerinde ki ayaklanmaları sosyal medya aracılığıyla yönetecek ve çeşitli psikolojik hamlelerde bulunacak.
Guardian’da ki habere göre “Facebook Savaşçıları” 1500 kişilik bir ekipten oluşacak. 77’nci Tugayın en birinci görevi ise 7/24 sosyal medyayı takip etmek olacak. Nisan ayında operasyonlara başlamayı planlayan bu ekip İsrail ve Amerika ordusundaki ekiplerden farksız.
Sosyal medya ve teknolojinin günümüzde ne derece önemli bir seviyeye geldiğini bu gelişmelerle açıkça anlayabiliyoruz. Sosyal medya o kadar güçlendi ki ülkeler ordularında sırf bunula ilgilenecek özel bir ekip oluşturuyorlar. Daha neler göreceğiz kim bilir…
Kaynak: TheGuardian


1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir