İnsanın Bug'ı Karabasan Nedir, Uyanık Olmamıza Rağmen Neden Hareket Edemeyiz?


Aslında birçoğumuzun karşılaştığı karabasan olayı büyüklerimiz tarafından bizlere anlatılan hurafelerden başka bir şey değil. Bu olay tüm insanlıkta ” bir varlığın göğsünüze oturması, boğazınızı sıkması, nefes alamamanız, hiçbir yerinizi kıpırdatamamanız ve ses çıkaradığınız dehşet” şeklinde tasvir edilmiştir ancak iş bilimsel bir gerçeğin arkasında yatıyor elbette.
Halk arasında karabasan olarak adlandırılan bu biraz korkunç tecrübe bilim dünyasında uyku felci olarak kayıtlara geçiyor.

O Zaman Uyku Felci Nedir?

enhanced-8025-1433356200-1
Uyku felci yada diğer tabirle karabasan çok basit tabiriyle insanın düştüğü bir bug’dur. Evet insanlarında böyle mavi ekran verdiği durumlar olabiliyor. Daha derin açıdan bakarsak bu olay sırasında beyniniz, vücudunuza REM uykusunda olduğunu söyler. REM uykusu sırasında vücudunuz, kaslarınızı geçici olarak bir nevi devre dışı bırakır, kalp atışlarınız hızlanır ve nefes alıp vermeniz düzensiz hale gelerek sığlaşır. (Aynı karabasan yaşadığınızda olanlar yani)
REM uykusu aynı zamanda en canlı rüyaları gördüğümüz dilimdir ve 90-120 dakikalık bir süredir. Genelde uykunun sonlarıdır. Hani rüyanın en heyecanlı yerinde anneniz sizi uyandırır ya, ha işte o arada REM sürecindesinizdir.
Şimdi REM sürecinde uyandığınızda tüm bunlar birleşir ve sanki üzerinize bir karanlık güc hakim olmuş gibi hissedersiniz.

Uyku Felci Neden Olur?

Uyku felcinin başlayıp bitmesi birkaç saniyeden iki dakikaya kadar çıkmaktadır. Uzun süren uyku felçeri çok ama çok nadir yaşanır. Bu olay aslında sık yaşanan bir şey olmasına rağmen çok kısa sürdüğünden birçok kişi farkına bile varmaz. Genel nüfusun %8’i rüya felci geçirebilir. Uyku durumunu etkileyen hastalıklara sahipseniz %34, düzensiz uyku, yanınızda elektronik eşya bulundurma gibi senaryolarda %25-30 risk altında olabilirsiniz. Düzensiz uyku, uyku bozukluğu ve uykuyu etkileyen hastalıklar ve ilaçlar uyku felcini tetikleyebilir.
sleep-paralysis_plad-zebra-1200-x-799

Batıl İnançlarda Karabasan

Bizim kültürümüzde karabasan genellikle cin, ruh gibi boyutsal bir varlık ile ilişkilendirilir. Kişilerin abdestsiz uyuması gibi durumlarda başına gelebileceğine inanılır. Bunun yanında karabasan geldiğinde ise kişinin dualar etmesi gerektiği söylenir. En popüleri 3 kulhuvallah 1 elham dır.
Karabasan olayı, Japon’ya da “Kutuya hapseden hayalet” , Kuzey kültürlerinde “Yaşlı cadının ziyareti”, Latin ülkelerinde ” Tepeye tırmanan ölü”, Avrupa’da “Cadı basması”, Kuzey Amerika ülkelerinde “İnsana binen cadı” olarak tanımlanır. (Tabi buralarda 3 kulhuvallah 1 elham gibi bir çözüm yok)


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. genelde bana korktuğum zamanlarda oluyo, mesela bi korku filmi izledikden sonra yatmaya çalışınca veya çevrenin verdiği korku sonrası yatmaya çalışırken oluyo, bu durumlar karşılaşınca kendimi zorluyorum uyanmak için sağ sola dönmeye çalışıyorum ve başarılı oluyorum, kendimi kasmazsam kurtulamıyorum bu durumdan 🙂