Intel 8. Nesil Coffee Lake İşlemciler 100 ve 200 Serisi Anakartları Desteklemeyecek! | Dijitaller

Intel 8. Nesil Coffee Lake İşlemciler 100 ve 200 Serisi Anakartları Desteklemeyecek!


Üzdü.

Sizlere daha önceki haberimizde Intel’in 8. Nesil Core işlemcilerinin kod adıyla Coffee Lake işlemcilerinin hali hazırda piyasada bulunan LGA 1151 soketli 100 ve 200 serisi anakartlar tarafından desteklenebileceğini söylemiştik. Fakat yeni gelen resmi bilgi, yeni işlemcilerin Skylake’ten bu yana çıkmış hiçbir anakart ile uyumlu olmayacağını gösteriyor. Bu bilgi doğruda ASRock’tan geliyor.

Intel Coffee Lake 8. Nesil Core işlemci ailesi, Skylak ve Kaby Lake ile oldukça benzer mimariye ve tasarıma sahip olsa da beraberinde yüksek çekirdek sayıları ile gelecek ve Intel adına ilkleri barındıracak. Tüm işlemci üyelerinde çekirdek sayısının ve hızlarının arttığına şahit olacağız.

 

Yeni işlemci ailesinde Core i7 işlemciler, 6 Çekirdek ve 12 İzlek ile karşımıza çıkacakken Core i5 ailesi ise 4 Çekirdek 8 İzlek ile gelecek. Core i3 ailesinde de artık 4 Çekirdekli işlemciler olacak. Intel, ilk defa Core i5 ailesine HT desteği sunacak, yine ilk defa 6 çekirdekli anaakım işlemcilere sahip olacak ve yine ilk defa i3 işlemciler 4 çekirdekli olacak.

Tüm bu işlemciler daha doğrusu 8. Nesil işlemciler 300 Serisi anakartlar ile uyumlu olacak. Bu anakatlar şuan duyurulmadı ancak işlemciler ile muhtemelen aynı anda duyurulacaklardır. Soket tarafı ise LGA 1551 V2 olarak adlandırılabilir.

Intel’in bu hamlesine AMD’nin Ryzen ile gösterdiği ciddi rekabet neden oldu diyebiliriz. AMD, Ryzen ile iyi bir mimari tutturmayı başardı ve daha yüksek çekirdek ile hali hazırda bulunan özellikle Core i3 ve i5 modellerinin üzerine çıkmayı başardı. Core i7 ile de yüksek rekabet var. 8. Nesil Core işlemciler bu rekabeti kırmak için geliyor diyebiliriz.

Görseli yeni sekmede açıp yüksek çözünürlüklüsüne bakabilirsiniz.

Kaynak; Wccftech

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Intel 8. Nesil Coffee Lake İşlemciler 100 ve 200 Serisi Anakartları Desteklemeyecek!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz