Intel 8. Nesil Mobil İşlemcilerini Duyurdu; 15W TDP, Kaby Lake Refresh ve Detaylar | Dijitaller

Intel 8. Nesil Mobil İşlemcilerini Duyurdu; 15W TDP, Kaby Lake Refresh ve Detaylar


İlginç

Intel, kısa bir süre önce Kaby Lake Refresh işlemcileriyle başlayan mobil platform için 8. Nesil işlemcilerini resmen duyurdu. İlginçtir ki, 8. Nesil mobil işlemciler 14nm Kaby Lake, 14nm++ Coffee Lake ve 10nm Cannonlake işlemcilere ev sahipliği yapacak ve bu mimarideki her işlemci mobil 8. Nesil işlemci adı altında yer alacak.

Şimdilik duyurulan bu seri Kaby Lake Refresh olarak adlandırılıyor ve mimari açısından bir fark taşımıyor. Ancak önceki modellere göre iki kat daha fazla çekirdek, dolayısıyla izlek ve daha gelişmiş bir grafik birimini beraberinde getiriyor. Ve en iyi olan ise hepsinin 15W TDP’ye sahip olması.

Bahsettiğimi işlemci modelleri ise şunlar; Core i7-8650U, Core i7-8550U, Core i5-8350U ve Core i5-8250U 

Görüldüğü gibi bu modeller üst seviyeye konumlanıyor. Önceki seride 45W’a kadar TDP değerine sahip işlemciler görmüştük ama şimdi hepsi 15W. Üstelik daha fazla çekirdek vaat ediyor. Elbette frekans hızları düşüş yaşamış fakat turbo ile ulaşılan değer 4.2 GHz seviyesine kadar çıkıyor.

Intel sadece işlemci çekirdeği ve TDP’si üzerinde oynama yapmamış. Aynı zamanda entegre GPU’da güncellenmiş. HD 620 yerine artık UHD 620 GPU’su bizleri karşılıyor. Adından da anlaşıldığı gibi yeni GPU’lar 4K içerik oynatımını destekliyor. Elbette bu GTA V kaldıracak anlamına gelmiyor.

Genel olarak işlemciler, önceki nesle göre %40 düzeyinde bir performans artışı vaat ediyor.

Yeni duyurulan bu işlemcileri Eylül itibariyle 145’ten fazla cihazda görmeye başlayacağız. Fakat asıl soru şu ki bunlardan sonra ne gelecek?

Aşağıdaki galeri inceleyiniz;

Hali hazırda duyurulan Kaby Lake Refresh ailesi U Serisi platformları (2si1 arada vb) hedef alıyor. Ancak diğer seriler yani ultra düşük güç tüketimli Y Serisi, performans için U Serisi ve masaüstü için S Serisi 14nm Coffee Lake ve 10nm  Cannonlake mimarilerini temel alacak.

Masaüstü 8. Nesil işlemcileri sistemimize eklemek için Ekim ayına kadar beklememiz gerekecek fakat ondan önce Coffee Lake işlemciler duyurulmuş olacak. Bununla birlikte işlemcilerin çıkışıyla birlikte Z370 yongalı anakartlar da çıkışını yapacak. Yılın ilerleyen aylarında daha uygun fiyatlı B360 ve H370 yonga setleri gelecek. Son olarak bunların yanında Z390 adından yeni bir yonga daha duyurulacak.

Bu arada aşağıda 8. Nesil masaüstü işlemcilerin kutu tasarımını da görebilirsiniz.

Kaynak; Wccftech

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Intel 8. Nesil Mobil İşlemcilerini Duyurdu; 15W TDP, Kaby Lake Refresh ve Detaylar

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz