Intel, AMD RX Vega M Graphics Destekli 8. Nesil İşlemcileri Resmen Duyurdu!


OMG

Bildiğiniz gibi Intel, 8. Nesil Core işlemcilerinde AMD GPU‘ları kullanacağını duyurmuştu geçtiğimiz yıl. Şimdiye kadar size elimize ulaşan resmi ve resmi olmayan tüm detayları aktarmıştık ancak şimdi, bugün Intel’in azından resmi bilgiler paylaşıldı ve detaylandırıldı. Gelin detaylara geçelim.
İlk olarak Intel, 8. Nesil Core işlemcilerindeki AMD ortaklığını elbette mobil tarafta yapıyor. Yeni işlemciler daha ince, hafif ancak çok daha performanslı dizüstü bilgisayarların kapısını aralıyor. Intel’in yeni çözümünde AMD’nin RX Vega mimarisine dayalı bir GPU ve HBM2 bellekler kullanılıyor. Intel’in yeni çözümü Entegre Çok Zarlı İç Bağlantı Köprüsü – EMIB (embedded multi-die interconnect bridge) teknolojisne dayanıyor ve bu sayede aynı zarda hem Intel işlemci (işlemci içerisinde Iris dahili GPU’da var), hem RX Vega M GPU ve HBM2 bellekler buluşturuluyor. EMIB teknolojisi sayesinde geleneksel laptop anakart tasarımına göre %50 zar alanı kazanılıyor.

8. Nesil İşlemciden Konuşalım

  • Intel Core i7-8809G : 4C/8T – 100W
  • Intel Core i7-8807G : 4C/8T – 100W
  • Intel Core i7-8806G : 4C/8T – 65W
  • Intel Core i7-8805G : 4C/8T – 65W
  • Intel Core i5-8305G : 4C/8T – 65W


Bunun yanında Dynamic Tuning teknolojisi de enerji verimliliğini maksimize ediyor. Yonga, uygulanan senaryoya uygun olarak gücü CPU ya da GPU’ya aktarıyor. Yani oyun oynarken yoğunluk grafik birimine, çoklu işlemlerde ise işlemciye aktarılıyor. Bunun sonucunda %18 dolayında bir enerji verimliliği sağlanıyor. 14nm++ sürecinde imal edilen işlemciler Coffe Lake H serisi içerisinde yer alıyor ancak mimari bakımından Kaby Lake’i temel alıyor. Intel, ilk etapta üst seviyeye hitap eden 5 tane işlemci duyurusu gerçekleştirdi. İşlemci sonundaki G ibaresi grafik gücüne işaret ediyor. H ise yüksek performans anlamına gelmekte.

8. Nesil Yüksek Performanslı Mobil CPU’lar yukarıda da göreceğiniz üzere 4 çekirdekli ve 8 izlekli bir işlemciye sahip. Ayrıca belirtmeliyim ki bu yıl içerisinde 6 çekirdekli varyantlar da çıkacak. Her neyse, açıklanan 5 işlemci arasında en yüksek frekans hızı 3.1 GHz (Boost 4.2 GHz) olurken 8 MP L3 ön bellek ve çift kanal 2400 MHz DDR4 bellek desteği de oldukça iyi.
Turbo Boost 2.0, Intel HD Grafik 630 (1100 MHz saat), Intel Quick Sync Video (VP9 $ HEVC 10-bit HW Kodlama / Kod Çözme, H264 HW Kodlama / Kod Çözme), 3 ekran (iGPU üzerinde), 4K çözünürlük desteği CPU’nun kendisinde mevcut olacak.

AMD Radeon RX Vega M’den Konuşalım

Şimdi öncelikle şunu belirtelim. Bu 5 işlemcinin hepsinde aynı AMD Radeon RX Vega grafik kartı bulunmuyor. Şimdilik iki varyant var; Radeon RX Vega 24 ve Radeon RX Vega 20.
AMD Radeon RX Vega 24 – Radeon RX Vega M GH

AMD Radeon RX Vega M GH yongası, en hızlı 8. Nesil Core i7 işlemcilerde yer alacak. Bunlar, 1536 akış işlemcisine, 96 doku birimine ve 64 ROP’a eşit olan 24 İşlem Birimine sahip. Vega 24 taban olarak 1063 MHz’lik bir frekans ve 1190 MHz’lik bir boost frekans ile boy gösteriyor. 3.7 TFLOP’luk teorik işlem gücüne sahip olan GPU 4.0 TFLOP’luk GeForce GTX 1060 ile hemen hemen aynıdır diyebiliriz.
Radeon RX Vega 24 GPU’suna 4 GB’lık HBM2 bellek eşlik ediyor ve bu, 1024 bitlik bir veri yolunda 1.6Gbps’de çalışıyor ve 204.8 GB / sn bant genişliği sunuyor. Tek bir HBM paketi için, bu, tek başına GPU için ayrılmış geniş bir bant genişliği diyebiliriz.

AMD Radeon RX Vega 20 – Radeon RX Vega M GL

AMD Radeon RX Vega M GL yongası ise 8. Nesil Core i7 ve Core i5 işlemci serisinde yer alacak. Bunlar, 1280 akış işlemcisine, 80 doku birimine ve 32 ROP’a eşit olan 20 İşlem Birimine sahip olacaklar. Vega 20 GPU’su, 931 MHz’lik bir taban frekans ve 1011 MHz’lik boost frekans sunuyor. GPU’nun işlem gücü RX 560’dan daha yüksek seviyede.
Radeon RX Vega 20 GPU’su 4 GB HBM2 bellek eşlik ediyor ve bu, 1024 bitlik bir veri yolu arayüzünde 1,4 Gbps’de çalışıyor ve 179,2 GB / sn bant genişliği sunuyor.

Performansı Konuşalım

Intel tarafından bu yeni yongalara dair detaylı performans verileri yayınlandı. Ancak şunu söylemeliyim ki gerçek dünya koşulları ile bu testler örtüşebilir de örtüşmeyebilir de zira bu testleri Intel yapıyor. Ancak sonuçlara bakarsak heyecanlanmamak elde değil.


Sonuçlar gösteriyor ki Radeon RX Vega M GH performans ve oyun performansı olarak GTX 1060 Max-Q’dan daha yüksek sonuçlar veriyor. Aynı şekilde Radeon RX Vega M GL ise GTX 1050’dend aha yüksek sonuçlar veriyor.

Çıkış Tarihi

Intel, yeni çözümlerini önümüzdeki aylarda muhtemelen bahar döneminde piyasaya sürecektir. Bakalım yeni Intel işlemciler ile birlikte çıkacak olan dizüstüler nasıl bir duruş sergileyecek, hep beraber göreceğiz. Bu arada Intel’in G serisi işlemcilerinden gücünü alan NUC bilgisayarlar da gelecek.
#Kaynak; WCCFTECH


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir