Intel Coffee Lake; 4 Çekirdekli 8 İzlekli Core i3 İşlemci ve Dahası! | Dijitaller

Intel Coffee Lake; 4 Çekirdekli 8 İzlekli Core i3 İşlemci ve Dahası!


Intel sağlam geliyor.

Son günlerde Intel’in 8. Nesil işlemci ailesi olan Coffee Lake hakkında oldukça fazla sızıntı geliyor. Intel, bu serisinde AMD’nin rekabetçi Ryzen işlemcilerine cevap vermeye ve şimdiye kadar hiç yapmadığı şeyleri de gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Şimdiden belirtelim, aşağıdaki bilgiler resmi değildir, Intel işlemcileri açıkladığında büyük farklılıklar bile olabilir.

Bir önceki haberimizde dediğimiz gibi Coffee Lake işlemciler 100 serisi ve 200 serisi anakartlar ile uyumlu olmayacak. Fakat yine 1151 soketli 300 serisi yeni anakartlarla gelecekler. Şimdi elimizde yeni platform hakkında ha çok bilgi geçmiş durumda. Bunları hemen sizlere aktaralım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Intel 8. Nesil Coffee Lake İşlemciler 100 ve 200 Serisi Anakartları Desteklemeyecek!

Coffee Lake işlemciler bu üçüncü çeyrekte çıkışını yapacak gibi görünüyor. İlk olarak 6 ve 4 çekirdekli 95W ve 65W TDP’li tepe model işlemciler çıkışını yapacak. Bu işlemciler Z370 çipsetli Kaby Lake’ten devşirme anakartlar ile uyumlu olacak. Yılın 4. çeyreği ve sonrasında 6/4 ve 2 çekirdekli (95W,65W,35W TDP) işlemcileri göreceğiz. Bunlar da yine 300 serisi yeni anakartlar ile uyumlu olacak.

4 Çekirdek 8 İzlekli Core i3 İşlemci

Gelen bilgiler ve ekran görüntülerine baktığımızda ise Intel’in çekirdek sayılarını hayli arttırdığını görmekteyiz.

8. Nesil Core i3 işlemcilerin çoğunluğu yada tamamı 4 Çekirdekli ve 4 İzlekli olacak. Bunlardan Core i3 8300 modeli 4 Çekirdek ve 8 İzlek birimden oluşacak. 4.0 GHz hızında çalışacak olan işlemci güçlü çekirdek ve hızlı tek çekirdekleriyle kağıt üzerinde Core i7-6700K‘ya kafa tutuyor. Buna rağmen belki 2 çekirdekli Core i3’lerde görebiliriz, bu konuda bilgi yok henüz.

Tam boyut için üzerine tıklayınız.

8. Nesil Core i5 ailesinde geldiğimizde şimdilik sızan bilgiler bizlere bu seriye Core i3’de olduğu gibi Hyper Threading (HT)’in gelmediğini gösteriyor. Fakat, buradaki modeller 6 çekirdek 6 izlekten oluşacak. Core i5-8400 3.8 GHz taban 4.0 GHz boost hızına çıkacakken  Core i5-8600K 3.5 GHz taban ve 4.3 GHz boost’a ulaşacak.

8 Nesil Core i7 ailesinde ise Core i7-8700 ve Core i7-8700K modelleri yer almakta. İki işlemci de 6 Çekirdek 12 İzlek birimden oluşuyor. i7-8700; 3.20 GHz – 4.60 GHz, i7-8700K  ise 3.70 GHz – 4.70 GHz hızlara erişebilecek.

Açıkçası eğer Intel bu işlemciler ile gelirse ki bunlar ciddi sızıntılar, AMD Ryzen’in bunlara cevap vermesi oldukça güç. Dolayısıyla bakalım AMD’den nasıl bir cevap gelecek.

Kaynak; Wccftech Tech4gamers

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Intel Coffee Lake; 4 Çekirdekli 8 İzlekli Core i3 İşlemci ve Dahası!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz