Intel, Coffee Lake 8. Nesil Core İşlemci Ailesini Resmen 21 Ağustos'ta Tanıtacak!


İşlemci savaşları devam ediyor.

Intel’in AMD’nin Ryzen işlemcilerine söyleyecek bir sözü daha var; Coffee Lake 8. Nesil Core ailesi. Intel kısa bir süre önce yeni işlemci ailesinin tanıtılacağı tarihini resmen açıkladı. 21 Ağustos tarihinde tanıtılacak olan yeni 8. Nesil Core işlemciler performans konusunda iddialı olacak.
Daha önceden gelen Intel kaynaklı bilgilere göre 8. Nesil Core ailesi önceki nesle göre kimi yerlerde %30, minimum ise %15’ten fazla performans sıçrayışıyla gelecek. %30’luk bir performans yükselişi Intel kanadında uzunca bir süredir görmemekteydik.
Bununla birlikte 8. Nesil işlemciler birkez daha 14nm süreci üzerine inşa edilecek. Intel böylece Broadwell, Skylake ve Kaby Lake’ten sonra 4. kez 14nm sürecinde işlemcilerini piyasaya sürecek. Fakat bu sefer revize edip piyasaya sürmekten daha fazlasını yapacak. Ayrıca bu yeni işlemciler için muhtemelen yeni anakart almanız gerekecek, fakat gerekmeyebilir de zira bu konuda çokça söylenti var. En iyisi bekleyin siz.

Bizi Neler Bekliyor?

Şimdi yukarıda saydıklarımın büyük bir kısmı resmi bilgiydi. Şimdi size biraz söylentilerden ve daha önceki haberlerimizde bahsettiklerimizden bahsedeyim.
8. Nesil Core işlemci ailesinin en güçlü modeli Core i7-8700K olacak. 6 çekirdek ve 12 izlekli olan bu işlemci standart olarak 3.7 GHz hızında çalışacak. Esas konu ise geliştirilmiş boost (turbo) hızlarında. İşlemcinin 6 çekirdeği birden 4.3 GHz, 4 çekirdeği 4.4GHz, 2 çekirdeği 4.6GHz ve 1 çekirdeği ise 4.7GHz boost seviyelerine çıkabilecek.
Çip tümüyle çarpan kilitsiz, dolayısıyla hızaşırtmaya izin veriyor ve 95W’lık TDP ile birlikte geliyor. GT2 katmanlı iGPU ile birlikte 12 MB L3 önbelleğe sahip olan işlemci, DDR4-2666 MHz doğal ve 4400 MHz + (OC) değerine kadar RAM bellek destekleyecek.
Core i7-8700K’nin 349 dolar civarında olacağını tahmin ediyoruz. Bakalım tutacak mı?
Intel Core i5-8600K ise ikinci çarpan kilitsiz işlemci olacak. En büyük abisi gibi o da 6 çekirdekli bir işlemci ancak farklı olarak Hyper Threading desteğine sahip değil. 9MB L3 önbelleğe sahip olan işlemci standart olarak 3,6 GHz frekans hızında görev yapacak. 6 çekirdeğin tamamı boost ile 4.1GHz, 4 çekirdeği 4.2GHz, 2 çekirdeği 4.2GHz ve 1 çekirdeği 4.3Ghz seviyelerine kadar çıkacak.
95 TDP değerine sahip olacak olan işlemcinin 249 dolar fiyat etiketine sahip olmasını bekliyoruz. Bilgiler doğruysa bu işlemci oyuncular için çok iyi olacaktır.

Intel Core i3-8350K, 8. nesildeki overclock desteğini sahip olan tek Core i3 işlemcisi olabilir. Yeni Core i3 ailesi artık 2 çekirdek yerine 4 çekirdekli olacak ve bazıları çoklu izlek birime de sahip olacak. Core i3 8350K, şimdilik buna sahip olduğunu düşündüğümüz tek model. 4 çekirdekli ve 8 izlek birime sahip olan bu işlemci 4.0 GHz hızında çalışacak ve 95W TDP değerine sahip olacak.
200 dolar altı bir fiyattan önümüze çıkacak olan işlemci hali hazırda pazarda bulunan çoğu Core i5 işlemciyi geçebilir. Dolayısıyla uygun fiyatlı sistem toplayacaklar için harika bir işlemci olabilir.
Bunların dışında 8. Nesil işlemcilerde yer alacak olan Pentium ailesi de 4 çekirdeğe terfi edebilir ancak onlar sadece düz dört çekirdekli olacaktır.

Tam boyut için üzerine tıklayınız.

Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.