Intel, İş İstasyonları için Xeon W İşlemcilerini Duyurdu


Yoğun yük altında güç isteyenlere

Intel, bir süredir kurumsal taraftaki çözümlerini yeniden adlandıramya çalışıyor. Bunların bir ayağıda Xeaon işlemciler. Eskiden Xeon E3, E5 ve E7 olarak gelen seri şimdi giriş sınıfında aynı kalıyor ancak orta seviyede Xeon-W üst seviyede ise Xeon-SP olarak adlandırılıyor. Firma bir süre önce ise yeni Xeon-W ailesinin duyurusunu gerçekleştirdi ve detaylarını açıkladı.
Eğer kurumsal tarafta bir veya iki soketli çok çekirdekli bir çözüm arıyorsanız sizin bakmanız gereken Intel Xeon Ölçeklenebilir İşlemcileri (Scalable Processor) yani Xeon SP yani en üstü seviye. Fakat tek soketli çözümlere bakıyorsanız Xeon-W ailesi size uygun olacaktır. 4 ila 18 çekirdek arasında değişen modelleri ve gelişmiş optimizasyonlar ile rekabet açısından iyiler.


Intel, Xeon Ölçeklenebilir Ailesi’nin uzman iş istasyonu pazarını hedefleyeceğini, Xeon W Ailesi’nin ise anaakım iş istasyonu pazarını hedefleyeceğini söylüyor. Intel Xeon W ailesi çok çeşitli özellikler sunar. Performans açısından, dört yıllık eski bir platforma göre 1,87 kattan fazla geliştirmeyi ve nesiller karşılaştırıldığında 1,38 kattan fazla performans söz konusu. Yapay zeka araştırma ve geliştirmeleri, sanal ve arttırılmış gerçeklik, içerik oluşturma ve düzenleme gibi işleri için bu işlemcilerin kullanımı daha uygun.

Xeon W ailesi, LGA2066 soketlerle (yalnızca c422 çipset) uyumlu olarak geliyor ve 4 kanal 2666MHz bellek, Turbo Boos 2.0, 48 adet PCI 3.0 hattı ve diğer optimizasyon ve özellikleri içeriyor. Ailenin en üst birimi olan Xeon W-2195, 18 Çekirdek ve 36 İzlek birimden oluşurken 2.3 GHz taban ve 4.3 GHz boost değerlere sahip. 140W TDP ile gelen bu işlemci ile 14 Çekirdek/24 İzlekli Xeon W-2175 işlemcisinin fiyatı belli değil, diğerleri ise açıklandı.
#Kaynak; Wccftech Anandtech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.